Wtorek 13 kwietnia 2021 r.

wpis w: Domowe przedszkole | 0

Dzień dobry.

Kochane dzieci, drodzy Rodzice, dziś przenosimy się w magiczny świat teatru. Dowiemy się, kto pracuje w teatrze i bez czego teatr nie może się obyć.

Zaczynajmy!

Zadanie 1.

Proszę o przeczytanie dziecku wiersza. Zadaniem dziecka, jest odgadnięcie o jakim miejscu jest mowa.

„Posłuchaj uważnie i spróbuj sobie wyobrazić, o jakim teraz miejscu mówię”

Wojciech Próchniewicz

Siedzę cichutko obok taty,
w miękkim  fotelu, w ósmym rzędzie,
czekam by zgasły roje świateł i myślę fajnie będzie;
Już ciemno, ściskam dłonie w pięści.
wolno rozsuwa się kurtyna…,
widzę zamczysko, księżyc w pełni…
tutaj bajka się zaczyna.

Wszystko się potem dobrze kończy,
oklaski to najlepszy dowód.
A ja już sobie postanawiam do tego miejsca wrócić znowu.

Co to za miejsce?

Zadanie 2:
Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza

Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat treści wiersza oraz jego doświadczeń związanych z teatrem (doświadczenia związane z teatrem, to także zabawa w teatr lub teatrzyki oglądane w przedszkolu).
Mogą Państwo skorzystać z poniższych pytań lub pokierować rozmową według własnego uznania.

1. O jakim miejscu jest mowa w wierszu?
  2. Czy byłeś/aś kiedyś w teatrze? Co stamtąd pamiętasz? O czym było przedstawienie? Co podobało ci się najbardziej?
  3. Czy bawiłeś/aś się w teatr? Byłeś aktorem czy widzem, a może reżyserem lub kostiumografem?

Zadanie 3. Filmik o teatrze

Zapraszam do obejrzenia filmiku na temat teatru i pojęć z nim związanych. Po obejrzanym filmie można utrwalić dzieciom pojęcia, zadając pytania.

1. Jak nazywa się element dekoracji, wykonany z tkaniny, służący do oddzielenia widowni od świata fikcyjnego?
  2. Jak nazywa się część teatru przeznaczona dla widzów?
  3. Czym zajmuje się scenograf?
  4. Kto odgrywa rolę w teatrze?
  5. Czy pamiętasz, kto jeszcze pracuje w teatrze? Spróbuj wymienić kilka zawodów i powiedzieć, czym się zajmują.
  6. Jak nazywa się ubiór postaci scenicznej?
  7. Jak nazywa się rodzaj przedstawienia, w którym aktor nie używa głosu, tylko gestów i mowy ciała?
  8. Jak nazywa się lalka teatralna nakładana na dłoń, jak rękawiczka?

Zadanie 4:   Gry online

Zagrajcie wspólnie w gry związane z teatrem.

Pierwsza z nich to memory, spróbujcie wspólnie nazwać przedstawione na nich elementy teatru.

Druga to dopasowanie definicji do obrazka. Zadanie może okazać się trudniejsze. Proszę, o przeczytanie dzieciom definicji i wspólne znalezienie rozwiązania. Obrazek należy połączyć z tekstem, nakładając je na siebie. Jeśli popełnicie błąd, wystarczy nacisnąć na taśmę łączącą obrazki. Aby sprawdzić, czy dobrze wykonano zadanie, proszę nacisnąć niebieski przycisk w dole ekranu.

Zadanie 5:
Teatr online!

Zapraszamy na spektakl

Siądź wygodnie na dywanie i zaczekaj co się stanie,
nadstaw oczy, nadstaw uszy, może bajka dziś Cię wzruszy.

Zachęcamy do rozmowy z dzieckiem na temat obejrzanej bajki.