My Strażnicy Ziemi

Strona internetowa projektu

https://wakelet.com/@Erasmus_plus_Przedszkole344

W roku szkolnym 2022/2023 przedszkole w ramach programu Erasmus + realizuje projekt „My Strażnicy Ziemi – propagowanie wśród najmłodszych inicjatyw proekologicznych” (We Earth Guardians – promotion among young children proecological initiative) KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej.

Główne cele programu:

  • Uświadamianie dzieciom i ich rodzicom, w jaki sposób codzienne działania i decyzje wpływają na środowisko i klimat.
  • Przekazywanie proekologicznych wartości, by w sposób odpowiedzialny i rozsądny dbać o środowisko.
  • Współpraca z rodzicami na rzecz działań ekologicznych.
  • Kształtowanie odpowiedzialnej postawy w stosunku do środowiska naturalnego

Konkurs „Jak ratować planetę”

W marcu przeprowadzony został konkurs rodzinny na plakat „Jak ratować planetę”
Efekty pracy dzieci i ich rodzin zostały zebrane w kolekcji „Jak ratować planetę” – galerię prac można zobaczyć w korytarzu głównym.


Projekt Ekoplecak


Projekt Dynia


Projekt Drzewo

10 października obchodzimy Światowy Dzień Drzewa. Pomysłodawcą tego ekologicznego święta jest amerykański znawca i miłośnik przyrody Juliusz Morton, który w 1872 r. przekonywał: „Inne święta służą jedynie przypomnieniu, dzień drzewa wskazuje zaś na przyszłość”.

Cały tydzień rozmawialiśmy o tym jak dbać o drzewa, co robić, by oszczędzać papier…
Wszystkie nasze działania zamieszczone zostały w kolekcji Projekt Drzewo na Wakelet

Podejmij EKO-WYZWANIE!:

  • Statystycznie w ciągu życia człowiek zużywa około 60 drzew i ta liczba nieustannie rośnie. Dwustronne drukowanie czy zapisywanie kartki papieru pomoże ci to ograniczyć we własnym zakresie.  
  • Zbieraj zużyte kartki i oddawaj do przetworzenia. Pamiętaj, żeby zabezpieczyć papier przed tłustymi zanieczyszczeniami – inaczej nie nadaje się do przetworzenia.
  • Rezygnuj z papierowych torebek – wydają się bardziej ekologicznym rozwiązaniem niż plastikowe, ale ich wyprodukowanie pociąga za sobą wycinkę drzew. Najlepiej mieć własną płócienną torbę.
  • Nie przyjmuj ulotek – to przeważnie nieskuteczna i kosztowna dla środowiska metoda reklamy, a i tak większość z nich trafia do kosza. Wykonaj i umieść na skrzynce pocztowej nalepkę z informacją „Chronię drzewa. Nie wrzucaj ulotek i gazetek reklamowych”. Możesz ją dodatkowo przyozdobić rysunkiem drzew, żeby była bardziej sugestywna.
  • Zwróć uwagę, czy wśród składników produktu, który kupujesz, jest olej palmowy. Znajdziesz do tego mnóstwo okazji – od batoników po kosmetyki. Plantacje palmy oleistej są prawdziwymi „pożeraczami” drzew. W Indonezji pod ich uprawę wycina się rocznie 2 % powierzchni lasów.
  • Sprawdź czy papier i inne produkty z drewna, które kupujesz są opatrzone logotypem FSC, czyli odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Dzięki temu ograniczysz swój wkład w wycinanie lasów pierwotnych.
    MASTER – Odpady i Energia

Nowy rok – nowe wyzwania

Podczas spotkania Rady Pedagogicznej – zespół projektowy przedstawił planowane działania dotyczące dalszej realizacji projektu „My Strażnicy Ziemi”

  • Projekt drzewo
  • Projekt Ekoplecak – zasady w opracowaniu przez zespół projektowy
  • Projekt Dynia
  • planowane konkursy „Eko granie” i „Jak ratować planetę”
  • Ponowna zbiórka elektrośmieci (planowana na wiosnę 2024r. )

Podsumowanie działań w roku szkolnym 2022/2023

W czasie Rady podsumowującej m.in. działania podczas realizacji projektu, zostały omówione zbliżające się mobilności nauczycielek. Koleżanki Agnieszka J. i Anna Moroz – Bezubik podzieliły się ważnymi informacjami dotyczącymi ich planowanego wyjazdu do Florencji.

Nasze działania w roku szkolnym 2022/ 2023


Konferencja online W edukacyjnym wszechświecie Wakeleta

Podczas Konferencji nasze nauczycielki Ewa Piątkowska i Anna Moroz – Bezubik opowiadały o realizacji projektów PO WER i Erasmus + oraz dokumentowaniu ich realizacji na platformie Wakelet


Ekosztuka – wiosenne kwiaty

Początek kwietnia to idealny czas na przeprowadzenie ekologicznego konkursu, którego koordynatorkami są Panie Agnieszka Jabłonka i Anna Moroz – Bezubik


Marzec – Wiosna maluje świat na zielono

Marzec jest idealnym miesiącem do przeprowadzenia zajęć przybliżających dzieciom tematy zmian następujących w przyrodzie i jak dbać o dobro naszej planety.


Styczeń/luty – Oszczędzanie jest w modzie

Na przełomie stycznia i lutego każda z grup przeprowadziła zajęcia dotyczące oszczędzania prądu, wody, papieru i jedzenia. W projekcie obok Kropelki Helki pojawili się nowi super bohaterowie wprowadzający najmłodszych w temat. To Heniek Pieniek, Żarówka Żaneta i Józek Ogryzek.


Bożonarodzeniowa Szopka Rodzinna – a to wszystko z materiałów wtórnych

Prezentacja prac zgłoszonych na konkurs Bożonarodzeniowa Szopka Rodzinna i nagrodzonych.

https://www.canva.com/design/DAFVUh5F_WY/view

Listopad/grudzień – Recykling nie jest trudny


„Z darami natury świat nie jest ponury”

Część grup przedszkolnych włączyło się w realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury!”. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.

Informacje o projekcie i fotorelacje z jego realizacji zamieszczone zostały w zakładce Programy i akcje oraz w dedykowanej kolekcji Wakelet, gdzie można też znaleźć pomysły na realizację zadania.


Wprowadzenie w temat projektu.

Działania projektowe rozpoczęliśmy od poznania czterech żywiołów. Nauczycielki opracowały materiały do każdego z tematów. Wszystkie grupy poznawały żywioły jakie występują w przyrodzie. Ostatnim zadaniem było stworzenie Kodeksu Młodego Strażnika Ziemi. Wszystkie materiały i pomoce zostały umieszczone na Wakelet. ttps://wakelet.com/@Erasmus_plus_Przedszkole344