My Strażnicy Ziemi

Strona internetowa projektu

W roku szkolnym 2022/2023 przedszkole w ramach programu Erasmus + realizuje projekt „My Strażnicy Ziemi – propagowanie wśród najmłodszych inicjatyw proekologicznych” (We Earth Guardians – promotion among young children proecological initiative) KA122-SCH – Krótkoterminowe projekty na rzecz mobilności uczniów i kadry w sektorze edukacji szkolnej.

Główne cele programu:

• Uświadamianie dzieciom i ich rodzicom, w jaki sposób codzienne działania i decyzje wpływają na środowisko i klimat.
  • Przekazywanie proekologicznych wartości, by w sposób odpowiedzialny i rozsądny dbać o środowisko.
  • Współpraca z rodzicami na rzecz działań ekologicznych.
  • Kształtowanie odpowiedzialnej postawy w stosunku do środowiska naturalnego

Nowy rok – nowe wyzwania

Podczas spotkania Rady Pedagogicznej – zespół projektowy przedstawił planowane działania dotyczące dalszej realizacji projektu „My Strażnicy Ziemi”

• Projekt drzewo
  • Projekt Ekoplecak – zasady w opracowaniu przez zespół projektowy
  • Projekt Dynia
  • planowane konkursy „Eko granie” i „Jak ratować planetę”
  • Ponowna zbiórka elektrośmieci (planowana na wiosnę 2024r. )

Podsumowanie działań w roku szkolnym 2022/2023

W czasie Rady podsumowującej m.in. działania podczas realizacji projektu, zostały omówione zbliżające się mobilności nauczycielek. Koleżanki Agnieszka J. i Anna Moroz – Bezubik podzieliły się ważnymi informacjami dotyczącymi ich planowanego wyjazdu do Florencji.

Nasze działania w roku szkolnym 2022/ 2023

Konferencja online W edukacyjnym wszechświecie Wakeleta

Podczas Konferencji nasze nauczycielki Ewa Piątkowska i Anna Moroz – Bezubik opowiadały o realizacji projektów PO WER i Erasmus + oraz dokumentowaniu ich realizacji na platformie Wakelet

Ekosztuka – wiosenne kwiaty

Początek kwietnia to idealny czas na przeprowadzenie ekologicznego konkursu, którego koordynatorkami są Panie Agnieszka Jabłonka i Anna Moroz – Bezubik

Marzec – Wiosna maluje świat na zielono

Marzec jest idealnym miesiącem do przeprowadzenia zajęć przybliżających dzieciom tematy zmian następujących w przyrodzie i jak dbać o dobro naszej planety.

Styczeń/luty – Oszczędzanie jest w modzie

Na przełomie stycznia i lutego każda z grup przeprowadziła zajęcia dotyczące oszczędzania prądu, wody, papieru i jedzenia. W projekcie obok Kropelki Helki pojawili się nowi super bohaterowie wprowadzający najmłodszych w temat. To Heniek Pieniek, Żarówka Żaneta i Józek Ogryzek.

Bożonarodzeniowa Szopka Rodzinna – a to wszystko z materiałów wtórnych

Prezentacja prac zgłoszonych na konkurs Bożonarodzeniowa Szopka Rodzinna i nagrodzonych.

Listopad/grudzień – Recykling nie jest trudny

„Z darami natury świat nie jest ponury”

Część grup przedszkolnych włączyło się w realizację Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury!”. Jego głównym celem jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.

Informacje o projekcie i fotorelacje z jego realizacji zamieszczone zostały w zakładce Programy i akcje oraz w dedykowanej kolekcji Wakelet, gdzie można też znaleźć pomysły na realizację zadania.

Wprowadzenie w temat projektu.

Działania projektowe rozpoczęliśmy od poznania czterech żywiołów. Nauczycielki opracowały materiały do każdego z tematów. Wszystkie grupy poznawały żywioły jakie występują w przyrodzie. Ostatnim zadaniem było stworzenie Kodeksu Młodego Strażnika Ziemi. Wszystkie materiały i pomoce zostały umieszczone na Wakelet. ttps://wakelet.com/@Erasmus_plus_Przedszkole344