Nominacja w konkursie EDUinspiracje 2020

 

Drodzy Rodzice, Opiekunowie

 

Z radością informujemy o nominacji za realizację projektu pt."Ja - mieszkaniec Europy. Kształcenie kadry drogą do rozwoju i podniesienia jakości pracy Przedszkola Nr 344 w Warszawie" do nagrody EDUinspiracje 2020 w kategorii POW ER - Edukacja szkolna 

 

KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI MOKOTOWSKICH PRZEDSZKOLI "KNOW HOW - jak napisać projekt unijny"

19 listopada odbyła się konferencja "Know how - jak napisać projekt unijny".      

 


 

 

 

PIKNIK JESIENNY  "EUROPEJSKIE PODRÓŻE ŚLIMAKA STEFANA"

Jesienne spotkanie w ogrodzie, było okazją do podsumowania realizacji całorocznego projektu "Ja mieszkaniec Europy". Odwiedzający nasze przedszkole goście mieli okazję obejrzeć fotorelację z całorocznej pracy wszystkich grup i nauczycieli. Wśród atrakcji, jakie czekały na dzieci i ich najbliższych były działania plastyczne min. wykonanie wianka lub pióropusza, malowanie na parkanie, odcisk monet w glinie oprócz tego były zagadki, zakodowanie flagi europejskich krajów. Można było sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie w specjalnie przygotowanej FOTO BUDCE i ma specjalnie przygotowanym Drzewie Życzeń pozostawić liść z życzeniami dla Europy    

 

Galeria...


JA MIESZKANIEC EUROPY. KSZTAŁCENIE KADRY DROGĄ DO ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 344 W WARSZAWIE. 

 

 

Już 11 sierpnia 2019r. kolejna nauczycielka, Pani Ewa wyruszyła w podróż do Cambridge, by uczyć się i poznawać zabytki i przyrodę Wielkiej Brytanii. I tym razem towarzyszył jej Ślimak Stefan, którego na lotnisku przekazała do dalszej podróży Pani Dyrektora Mariola Futoma.

Tym razem Stefan towarzyszył w zwiedzaniu min. Katedry w Ely i spacerze po mieście, które nawet w deszczu wygląda zjawiskowo.W ogrodzie Botanicznym w Cambridge miał okazję zobaczyć wiele ciekawych i niespotykanych w naszym kraju roślin oraz te które zna - piękne słoneczniki. To w ogrodzie spotkał wygrzewającego się w słońcu kota, który z daleka wyglądał jak lis. W Londynie, zwrócił uwagę na różnorodne ptaki min. pelikana spacerujące nad stawem. Zaciekawiła go biegająca wiewiórka jakże inna od tych spotykanych w Łazienkach. W ostatnim dniu przed powrotem znalazł czas na odwiedzenie wystawy Yoko Ono SKY PIECES. Zainspirowany pomysłem drzewa życzeń powrócił do Warszawy.

Galeria...


JA MIESZKANIEC EUROPY. KSZTAŁCENIE KADRY DROGĄ DO ROZWOJU PRZEDSZKOLA NR 344 W WARSZAWIE. 

 

W ramach projektu ze środków PO WER  na  kursie językowym w Cambidge w dniach 28.07 - 10.08.2019 uczy się i poznaje zabytki tego wspaniałego miasta Mariola Futoma Dyrektor Przedszkola. Towarzyszy jej nasz uroczy podróżnik Ślimak Stefan, który po powrocie przekaże swoją wiedzę z podróży dzieciom. 

Nauka odbywa się z Szkole Językowej BELL, zlokalizowanej w Garden House w Cambidge. Ślimakowi towarzyszy Zielony Groszek z Przedszkola Nr 48 z Pragi Południe, z którym jest  Pani Dyrektor Joanna Wojtunik. Po zajęciach zwiedzamy wspólnie ciekawe miejsca i zabytki Cambidge. 

A  oto relacje i kolejnych dni z tego wyjazdu:

Przylot  do Londynu na lotnisko Luton oraz przejazd busem do Cambridge. 

Pierwszy dzień w szkole  spotkanie powitalne wszystkich uczestników kursu oraz pierwsze zajęcia, testy i rozmowy poprzedzające przydział do grup. 

W pierwszym dniu po zajęciach, krótka wycieczka po mieście.

Pierwsze wrażenia z oglądania  wspaniałych zabytków. 

Stefan zaaferowany wspaniałymi trawnikami od razu chciał po nich pochodzić.

 

 

Galeria...


FRANCUSKIE  ŚNIADANIE NA TRAWIE

W czasie wakacyjnego dyżuru, wszystkie grupy realizowały kolejne tematy poświęcone krajom Europy. W dniu "francuskim"  dzieci miały okazję zjeść francuskie śniadanie na trawie. Dżem, winogrona, bułeczki. Mieliśmy okazję poczuć się jak prawdziwi Paryżanie.

 

 

galeria...


 

KSZTAŁCENIE KADRY PEDAGOGICZNEJ

W obecnym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje projekt "Ja mieszkaniec Europy" w ramach europejskiego programu PO WER . Zgodnie z założeniami projektu dzieci w przedszkolu poznają w różnej formie wybrane kraje Unii Europejskiej. Nauczycielki zaś wyjeżdżają na dwutygodniowe kursy w celu podniesienia swoich kompetencji językowych lub metodycznych. Obecnie trwa druga tura wyjazdów zagranicznych naszych nauczycielek. Pani Ania i Pani Asia przebywają na kursie językowym "Fluency and English Language Development" na Malcie. Nauczycielki rozwijają umiejętności językowe ze szczególnym naciskiem na mówienie, właściwą wymowę i płynność, poszerzają istniejący zakres słownictwa. Nowe umiejętności mają okazję trenować w codziennym kontakcie z miejscową ludnością. Uczestniczki kursu poznają również elementy kultury, tradycji i życia codziennego Malty. W podróży nauczycielkom ponownie towarzyszy ślimak Stefan...

Galeria..


POZNAJEMY BELGIĘ

Kolejnym państwem, które odwiedziliśmy była Belgia. Tata Meli, Pan Olaf, który jest Belgiem razem z mamą Melki, Panią Eweliną opowiedzieli nam o tym pięknym kraju.

 

 

 

więcej....


WIEŻA EIFFLA 

Najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, uznawany za symbol tego miasta i niekiedy całej Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. W momencie powstania była najwyższą wieżą na świecie. Wiedzą już o tym przedszkolaki i stworzyły przepiękne prace w Wieżą Eiffla w roli głównej. Młodsze dzieci spróbowały swoich sił w konstrukcjach z klocków.

Rysie...

Świerszczyki...


 

WIZYTA W ESTONII

 

W poniedziałek przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkowych gości, żonę Ambasadora Estonii - Panią Liis Roger oraz pracownicę Ambasady Panią Magdę. Nasi goście przygotowali dla Nas prezentację zdjęć, plakatów oraz różnych pamiątek przywiezionych z Estonii. Pełen reportaż na stronach oddziałów. 

Misie...

Świetliki...


 

PIKNIK FRANCUSKI MISIÓW I ŚWIERSZCZYKÓW

Misie i Świerszczyki wspólnie odkrywają francuskie smaki. Pogoda nie dopisała ale piknik i tak się odbył. Dzieci wiedzą jakie są tradycyjne potrawy, którymi zajadają się Francuzi a także same miały okazje spróbować francuskich serów, choć raczej nie zapach i smak nie skradł serc przedszkolaków 🙂 Na koniec wszyscy obejrzeli "Madeline".

                                                                                                                       galeria...

 

 


OPOWIEŚCI O FRANCJI

Bonjour. Podczas dnia francuskiego każdy z nas miał strój w kolorze granatowym, białym lub czerwonym. Gościliśmy Panią Geraldine Solski, która opowiedziała jak wyglądają obchody świat Trzech Króli, dzień naleśnika i prima aprilis we Francji. Każdy z nas mógł spróbować swoich sił w podrzucaniu naleśników 🙂 

Świetliki...

Delfiny...

Misie...


 

DZIEŃ FRANCUSKI

W czwartek 28.02 w naszym przedszkolu będziemy mieli specjalnego gościa. Z tej okazji odbędzie się Dzień Francuski. Prosimy o stroje w kolorach francuskiej flagi lub kojarzące się z Francją. Będziemy próbować nowych smaków, tańczyć i uczyć się języka. 


 

 

 

 

ESTONIA I FRANCJA

W ramach projektu "Ja - mieszkaniec Europy" w lutym poszerzymy wiedzę dotyczącą Estonii i Francji. Poznamy podstawowe zwroty w języku estońskim i francuskim. Zamienimy się w małych artystów i będziemy malować pejzaże, portrety i abstrakcje. 

Zapraszamy Rodziców chętnych do współpracy. 

 


 

 

FIVE O'CLOCK, CZYLI MISIE ZAPRASZAJĄ NA ANGIELSKĄ HERBATKĘ

Poznając zwyczaje panujące w Wielkiej Brytanii Misie postanowiły napić się herbaty. Pamiętając o kulturalnym zachowaniu przy stole i odpowiednich manierach, używając zwrotów grzecznościowych rozpoczęły tea time. Dzieci smakowały typowo angielską herbatkę z mlekiem.

...galeria


KONCERT SKRZYPCOWY

W styczniu odwiedzamy Niemcy i Austrię. Trudno nie wspomnieć podczas wizyty w tych krajach o wielkich kompozytorach. Opowiedział nam o nich Tata Mili i Kostka, który zagrał dla nas "Odę do radości" i walca. Poznaliśmy teraz parę ciekawych historii z życia kompozytorów tj: Bach, Mozart, Beethoven. Młodsze grupy dowiedziały się, że skrzypce mają duszę i można zajrzeć do jej środka 🙂

Dziękujemy za poświęcony czas i wspaniała muzykę.

Galeria...

Świerszczyki...

Misie...

 


 

 

 

 

 

NIEMCY I AUSTRIA

Nasz pociąg rusza już dalej! Trzy miesiące podróży za Nami. Czas odwiedzić sąsiadów i zasłuchać się w muzyce klasycznej tworzonej przez wielkich kompozytorów. W wym miesiącu zwrócimy uwagę na: 

  • zwroty grzecznościowe w języku niemieckim,
  • sporty zimowe i bezpieczeństwo podczas wyjazdów,
  • znanych kompozytorów i piękno muzyki klasycznej.

 

Zapraszamy Rodziców do współpracy 🙂

 


 

 

 

 

 

POZNAJEMY FINLANDIĘ

Wszystkie dzieci wiedzą, że 6 grudnia imieniny obchodzi Mikołaj, w tym Ten najważniejszy - Święty. Z tej okazji dowiedzieliśmy się gdzie znajduje się Jego wioska, jak wygląda flaga Finlandii i gdzie mieszkają renifery?

 

 


 


 

 

 

FINLANDIA I SZWECJA

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. My w tym miesiącu przyjrzymy się jak to wygląda w Finlandii i Szwecji, państwach bardzo zimowych, gdzie znajduje się obecnie wioska Świętego Mikołaja. Podczas tej podróży zwrócimy uwagę na:

  • kulinarne przysmaki świąteczne,
  • sposoby obchodzenia świąt,
  • tradycje wręczania prezentów.

Dodatkowo zwrócimy uwagę na literaturę dziecięcą, która powstała w Skandynawii. Zapraszamy do czytania przygód Pippi Pończoszanki i Muminków. 

 

 


 

 

 

 

POZNAJEMY POLSKĘ

Podczas listopadowych przygotowań do obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przedszkolaki poszerzały swoją wiedzę dotyczącą historii, tradycji, zwyczajów, fauny i flory. Dodatkowo byliśmy organizatorami ogólnoprzedszkolnego konkursu pt.: "Symbole Narodowe w nowej odsłonie", który cieszył się dużą popularnością wśród dzieci. Zapraszamy do odwiedzenia galerii grup.

 


 

 

BAŚNIE ANDERSENA

W listopadzie poznajemy bajki Hansa Christiana Andersena. Ta wspaniała klasyka jest nam dobrze znana np.: "O księżniczce na ziarnku grochu", "Dziewczynka z zapałkami" itp. 

Świerszczyki...

 


 


 

EUROPO WITAJ NAM - PIKNIK RODZINNY 

W tradycji naszego Przedszkola zapisały się jesienne spotkania w ogrodzie. Tej jesieni piknik rodzinny odbył się pod hasłem „Europo witaj nam”. Zabawę zainaugurował teatrzyk w wykonaniu rodziców i nauczycieli, podczas którego Pani Europa zaprosiła dzieci w podróż po starym kontynencie. Następnie przenieśliśmy się do ogrodu, gdzie czekało wiele atrakcji. m.in. zabawy ruchowe wywodzące się z różnych krajów Europy, malowanie europejskich stworków na buzi oraz malowanie farbami zakodowanych flag państw Unii. Powstały słynne europejskie budowle z klocków i plastikowych kubków. Nasi kucharze wraz z rodzicami przygotowali bufet, gdzie królowały niemieckie kiełbaski, włoska pizza, sałatka grecka i inne smakołyki. To była świetna zabawa, dzięki której poznaliśmy bliżej państwa Unii Europejskiej.

Galeria..

 


                                                


 

 

DANIA - ZAJĘCIA Z TABLICĄ MULTIMEDIALNĄ

Podczas zajęć poznawaliśmy Danię i jej ważne zabytki. Tym razem wykorzystaliśmy do zabawy tablicę multimedialną. Obejrzeliśmy krótką prezentację o Danii, gdzie zobaczyliśmy stroje narodowe, Syrenkę, klocki Lego, wikingów i symbole narodowe. Wreszcie przyszedł czas na zabawę. Podczas gry "Milionerzy" dotyczącej Unii Europejskiej wygraliśmy Nasz pierwszy milion. Następnie powtórzyliśmy znajomość flag państw UE podczas prostej gry w memory.

Świetliki...

Delfiny...

 

  

 

POLSKA I DANIA

W ramach projektu "Ja - mieszkaniec Europy" w listopadzie poszerzymy wiedzę dotyczącą Polski i Danii. Zaplanowaliśmy wspólne obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, szereg zajęć dotyczących naszego kraju oraz przybliżenie polskich tradycji.

Podczas wizyty w Danii skupimy się na baśniach Andersena, kuchni i legendach tego państwa.Nie zapomnimy jednak o tym co dzieci lubią najbardziej, czyli słynnych klockach LEGO.

Zapraszamy Rodziców chętnych do współpracy. 

 


 

 

 

 

JA MIESZKANIEC EUROPY - KSZTAŁCENIE KADRY PEDAGOGICZNEJ

Od października rozpoczęliśmy realizację  projektu europejskiego w ramach programu PO WER. Dzieci poznają wybrane kraje Unii Europejskiej, elementy kultury, tradycji i życia codziennego.
Dodatkowo, Pani Agnieszka i Pani Magda przebywają obecnie na Malcie, biorąc udział w dwóch różnych kursach metodycznych dla nauczycieli: Technology-Enhanced Learning oraz The Playground Classroom - Methodology for Primary Level.

Naszym Paniom w podróży towarzyszy Stefan. To bardzo ciekawy świata mały podróżnik. Z racji tego, że w codziennym życiu jest ślimakiem i nie może pozwolić sobie na szybkie podróżowanie, Stefan postanowił dołączyć do naszego programu. Wspólnie z nauczycielkami zwiedzi świat i po powrocie opowie dzieciom o miejscach, w których był, co widział i czego nauczył się podczas kursów.

Galeria...

 


 

 

 

 

GOŚCIE Z WĘGIER

W poniedziałek, 22 października, nasze przedszkole odwiedzili szczególni goście - Pani Kla'ra i Pan Endre' ( tata Poli i Laury ), którzy opowiedzieli o swoim rodzinnym kraju, którym są Węgry. Dzieci dowiedziały się gdzie leżą Węgry na mapie Europy, poznały niektóre tradycje węgierskie oraz bawiły się tak, jak bawią się węgierskie dzieci. Przedszkolaki nauczyły się też węgierskiego tańca i kilku węgierskich słówek... to naprawdę trudny język.

Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Kla'ra i Panu Endre' za poświęcony nam czas i miłą zabawę.

Galeria..

 


 

 

BELGIJSKIE GOFRY

W ramach projektu "Podróże po Europie" dzieci z grupy Delfiny przygotowały pyszne belgijskie gofry. W tym celu wybrały się do przedszkolnej kuchni, gdzie mogły liczyć na fachową pomoc Pani Edytki. Za ich przykładem poszły inne grupy łasuchów 🙂 Zapraszamy do galerii. 

Delfiny...

Świetliki...

 


 


 

 


 

 

MAŁY EUROPEJCZYK

Od października Nasze Przedszkole rozpoczyna realizację autorskiego programu "Podróże po Europie".
W każdym miesiącu będziemy zapoznawać dzieci z państwami Unii Europejskiej dzięki czemu:
- poznają podstawowe zwroty,
- zapoznają się z wyglądem flag konkretnych państw,
- położeniem na mapie,
- dowiedzą się jakie są tradycyjne potrawy każdego kraju,
-poszerzą ogólną wiedzę o zwyczajach i tradycjach wszystkich państw członkowskich.

Pociąg po Europie właśnie wyruszył.

Pierwszy przystanek: Belgia i Węgry.

Zapraszamy wszystkich rodziców do włączenia się do akcji!

 


PROJEKT "JA MIESZKANIEC EUROPY"

Realizacja projektu „Ja - mieszkaniec Europy – kształcenie kadry drogą do rozwoju i poniesienia jakości pracy Przedszkola Nr 344 w Warszawie ” pozwoli na podniesienie jakości w wielu obszarach funkcjonowania przedszkola. Udział w projekcie umożliwi nam rozwijanie świadomości różnorodności językowej i kulturowej wśród dzieci, podejmowanie współpracy międzynarodowej między placówkami.  Ucząc się i podnosząc swoje kompetencje, mamy realne szanse zagwarantować dzieciom rozwój adekwatny do ich wieku, uzyskiwanie lepszych efektów kształcenia oraz zapewnienie im lepszego startu w szkole.

Cele główne:
- Poznanie nowych, innowacyjnych metod nauczania dzieci w wieku przedszkolnym
- Poznanie narzędzi i sposobów wykorzystania nowych technologii w edukacji
- Podniesienie kompetencji językowych pracowników przedszkola
- Poprzez dostęp do specjalistycznych szkoleń zagranicznych – wzmocnienie profesjonalnego wizerunku nauczyciela
- Umiędzynarodowienie przedszkola
- Poprzez działania projektowe w różnych obszarach – podniesienie jakości funkcjonowania całej placówki

Cele dodatkowe:
• przybliżenie kultury i języka wybranych krajów UE,
• popularyzacja wiedzy o integrującej się Europie,
• poszerzanie wiedzy o krajach członkowskich UE,
• zapoznanie z walorami przyrodniczymi i geograficznym krajów UE,
• tradycje kulturowe i obyczajowe krajów UE.

 


  POW ER       

Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER 2014-2020) to następca Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jest jednym z beneficjentów nowego programu.

Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji poprowadzi projekty wspierające m.in. mobilność kadry edukacji szkolnej, zagraniczne staże dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych, mobilność studentów z niepełnosprawnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego. Projekty realizowane są na  zasadach obowiązujących w programie Erasmus+.

Głównym celem projektów realizowanych ze środków PO WER w obszarze edukacji szkolnej jest rozwijanie potencjału osób oraz instytucji poprzez realizację działań polegających na ponadnarodowej mobilności.

Więcej informacji na stronach: https://www.power.gov.pl/  lub  https://www.funduszeeuropejskie.gov.pl/