CMC_logo

Dzieci Dzieciom Dar Dotyku CMC

Autorką programu CMC /4D „Children Massaging Children” (Dzieci Dzieciom Dar Dotyku) jest Pani Eva Scherer, która urodziła się w Warszawie, od wielu lat mieszka w Nowej Zelandii. Pani Eva jest terapeutką pracy z ciałem, instruktorką masażu, a także założycielką i prezesem organizacji non profit "Child Connection Trust". Program CMC uhonorowany został Nagrodą Mera Auckland w 2004 r. Badania naukowe przeprowadzone w 2006 roku potwierdziły walory programu CMC.

Program przeznaczony jest dla dzieci w wieku przedszkolnym (dla 4 i 5-latków). Nauczycielki z naszego przedszkola uczestniczyły w warsztatach metodycznych, organizowanych przez Centrum Szkoleniowe KLANZA, uzyskując tym samym uprawnienia do jego stosowania.

Badania naukowe dowiodły, że praca z ciałem, oparta na zmyśle dotyku działa bardzo pozytywnie na dzieci. Korzyści są liczne, gdyż masaż:

• zmniejsza negatywny wpływ stresu na przyswajanie wiedzy
  • pomaga budować pozytywny obraz własnego ciała
  • redukuje nadpobudliwość
  • oswaja z dobrym dotykiem
  • korzystnie wpływa na rozwój empatii oraz inteligencji emocjonalnej.

Wprowadzenie programu CMC na zajęciach powoduje istotne zmiany:

• grupa staje się spokojniejsza, jest mniej agresji w grupie
  • wzrasta poziom empatii
  • dzieci potrafią rozpoznawać negatywny – tzw. zły dotyk i zaprotestować
  • dzieci lepiej koncentrują się na zajęciach.Masażyki dzielą się na trzy części:
    - masaż pleców