PRAWA DZIECKA

Na katalog praw przyznanych dziecku składają się prawa cywilne, socjalne, kulturalne i polityczne (dla starszych dzieci). Nie przyznano dzieciom praw ekonomicznych pozostawiając je pod prawną opieką dorosłych.

Prawa dziecka:

• prawo do życia i rozwoju
  • prawo do posiadania stanu cywilnego
  • prawo do uzyskania obywatelstwa
  • prawo dziecka do rodziny; prawo poznania swego genetycznego pochodzenia, do wychowania przez rodziców naturalnych
  • prawo do wolności religii lub przekonań
  • prawo do swobodnego wyrażania poglądów i poszanowania ich przez dorosłych
  • wolność od przemocy fizycznej lub psychiatrycznej, wyzysku, nadużyć seksualnych wobec okrucieństwa
  • wolność od bezpośredniego udziału w działaniach zbrojnych (do lat 15)
  • zakaz wykonywania kary śmierci lub stosowania kary dożywocia więziennego wobec dziecka.

Prawa socjalne:

• prawo do zabezpieczenia socjalnego
  • prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia
  • prawo do odpowiedniego standardu życia
  • prawo do wypoczynku, czasu wolnego, rozrywki i zabawy.

Prawa kulturalne:

• prawo do nauki (nauka w zakresie szkoły podstawowej i gimnazjalnej jest obowiązkowa i bezpłatna)
  • prawo do zmienności swych praw
  • prawo do korzystania z dóbr kultury
  • prawo mniejszości etnicznych do znajomości swojej kultury, wyznania i praktyk religijnych.

Prawa polityczne:

• prawo do stowarzyszania się i gromadzenia w celach pokojowych
  • prawo wolności wypowiedzi, swobody poszukiwania i przekazywania informacji i idei wszelkiego rodzaju.

Źródło i więcej informacji o prawach dziecka na stronie: http://prawa_dziecka.webpark.pl/