ŚWIETLIKI


 


BITWA NA POMIDORY

Nasza podróż po Europie trwa nadal i teraz odwiedzamy gorącą Hiszpanię. Marzą się Nam wakacje na pięknej plaży i zabawy w morzu. Zanim jednak spakujemy się i wyjedziemy na wycieczkę dowiemy się kilku ciekawostek:

La Tomatina – święto obchodzone w hiszpańskiej miejscowości Buñol, położonej w prowincji Walencja, podczas którego uczestnicy obrzucają się nawzajem pomidorami. Bitwa na pomidory odbywa się w ostatnią środę sierpnia, stanowiąc główny punkt trwającej cały tydzień fiesty, która co roku przyciąga tysiące turystów z całego świata.

« z 2 »

 

CZYTANIE NA DYWANIE

W piątek Naszym gościem była mama Sebastiana - Pani Agnieszka, która przeczytała Nam opowiadania dotyczące państw Unii Europejskiej. Bardzo dziękujemy za tak wspaniale opowieści 🙂


 

URODZINY MARYSI

Marysia w maju świętowała z Nami swoje 5 urodziny. Życzymy Ci Marysiu wielu wspaniałych chwil. STO LAT!

« z 3 »

 

DOM DLA OWADÓW

Owady są bardzo ważne. Według niektórych badaczy stanowią ponad 75% wszystkich znanych gatunków zwierząt. Są wszechobecne i opanowały wszystkie środowiska na kuli ziemskiej. Owady są najczęściej małe i nie potrzebują zbyt dużo pożywienia oraz miejsca, aby przeżyć. Na początku w parku dzieci odnajdywały miejsca, w których możemy spotkać owady, następnie w sali poznały materiały przyrodnicze, które służą do budowy "hoteli dla owadów". Niedługo taki hotel stanie w naszym ogrodzie.

« z 2 »

 

W OGRODZIE

Rozpoczął się czas prac ogródkowych. Sprzątamy, siejemy, sadzimy, podlewamy i czekamy aż coś wykiełkuje. Mamy nadzieję, że i w tym roku na naszych rabatach zagoszczą pyszne owoce i warzywa.


 

URODZINY SEBASTIANA

W kwietniu Sebastian obchodził swoje 5 urodziny. Życzymy mu wielu radosnych dni i głośno śpiewamy STO LAT!

« z 3 »

 

BOCIAN NA MACIE

Wraz z nadejściem wiosny pojawiają się pierwsze kwiaty, nadlatują ptaki i budzą się zwierzęta. My na zajęciach z kodowania układaliśmy kolorowe kwadraty według podawanych współrzędnych. Na koniec naszym oczom ukazał bocian!

« z 2 »

 

ZAKŁADAMY ZIELNIK
 

Pierwsze wiosenne wysiewy mamy już za sobą. W tym tygodniu na zajęciach poznaliśmy niektóre zioła i ich przeznaczenie. W sali założyliśmy też hodowle ziół. Mamy własny zielnik, którym się teraz opiekujemy i czekamy na pierwsze plony. Podlewanie i doglądanie naszych upraw sprawia wszystkim ogromna radość.

« z 2 »

 

GRAM W ZIELONE

Zielony uważany jest za symbol życia i harmonii, a także uosobienie świeżości i inspiracji. W zależności od odcienia może wpływać kojąco lub orzeźwiająco na nasze samopoczucie. Zielony jest ulubionym kolorem Irlandczyków. Na zajęciach mieszaliśmy farby i uzyskiwaliśmy, różne odcienie  kolory zielonego. Wykorzystaliśmy do tego folie i stworzyliśmy wzorzyste prace.

« z 3 »

 

Z WIZYTĄ W SZKOCJI

W marcowe piątkowe popołudnie odwiedził nas tato Julka i opowiedział wiele ciekawostek na temat Szkocji. Opowiadania p. Rafała okraszone były fotografiami, które sam wykonał w czasie swojego kilkuletniego pobytu na zielonej wyspie. Na początek ustaliliśmy gdzie na mapie Europy leży Wielka Brytania oraz z jakich krain się składa. Wspólnymi siłami zlokalizowaliśmy Szkocję na mapie Wielkiej Brytanii, obejrzeliśmy jej herb oraz szkockie banknoty i monety. Potem rozmawialiśmy o zwyczajach i ważnych miejscach dla tego regionu. Zdjęcia ukazały krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski, a klimat w miarę ciepły i wybitnie morski, o niestabilnej pogodzie. To dlatego popularnym powiedzeniem wśród Szkotów jest: "jeśli nie podoba Ci się pogoda, poczekaj chwilę". P.Rafał pokazał na zdjęciach stolicę Szkocji - Edynburg i największe miasto - Glasgow. Zobaczyliśmy również Ben Nevis - najwyższy szczyt. Oglądaliśmy tradycyjne szkockie stroje ludowe. Nie wszystkie są takie same, rodziny szkockie należą do klanów, a każdy klan odznacza się wyjątkowym kolorem i wzorem kraty na kilcie. W szkockim folklorze pojawiają się też duchy i potwory. My wysłuchaliśmy historii o Nessie, potworze który zamieszkuje szkockie jezioro Loch Ness. To tylko kilka ciekawostek z tamtego popołudnia. Było ich dużo więcej! Jeszcze raz bardzo dziękujemy Tacie Julka za tak ciekawą wirtualną wycieczkę!

« z 2 »

 

TĘCZA

Każdy kraj i region ma swoje legendy. Na pewno znasz tą o warszawskiej Syrence, o Smoku Wawelskim lub królu Popielu, którego zjadły myszy. A czy znasz jakieś legendy z Wielkiej Brytanii? Na początek chcemy przedstawić Ci skrzata, który stał się jednym z symboli Irlandii. Charakterystyczny zielony strój i specyficzne poczucie humoru to jego znaki rozpoznawcze. A zatem: Panie i Panowie – oto Leprechaun.


 

CZYTANIE NA DYWANIE

Dziękujemy Pani Indze za piątkową wizytę i ciekawą lekturę o kosmicznych przygodach 🙂


 

MAMO, TATO POBAWMY SIĘ RAZEM

20 marca odbyły się w naszej grupie zajęcia z cyklu " Mamo, Tato pobawmy się razem". Zajęcia miały charakter otwarty, zatem dzieci mogły zaprosić na nie dowolną osobę spośród rodziny. Gościliśmy więc mamy, tatusiów oraz babcie. Uczestnicy zajęć wzięli udział w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych z elementami Ruch Rozwijającego W. Sherborne. Wszystkim gościom dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia na kolejnych zajęciach z cyklu "Mamo, Tato, pobawmy się razem"

« z 2 »

 

MARZANNA

Przygotowując się na nadejście wiosny wykonaliśmy wspólna pracę plastyczną - Marzannę. Przygotowaliśmy głowę z kartonu, na której wyrosły włosy w różnych odcieniach zieleni. Jej ubranie pokryte zostało kwiatami, tęczą, słońcem, śniegiem, bałwankami, itp. Wszystkie elementy na Naszej Marzannie wykonaliśmy w materiałów wtórnych i ozdobiliśmy ją wiosennymi robaczkami i kwiatkami.

« z 3 »

Nasza Marzanna pojechała na konkurs organizowany przez Przedszkola nr 67 "Służewiaczek", gdzie zajęła I miejsce!

 


 

OBIAD U KRÓLOWEJ

Zapoznanie z brytyjskim zwyczajem picia herbatki, wdrażanie do kulturalnego zachowania się przy stole. Mata do kodowania zamienia się w duży, rodzinny stół, który posłużył nam do przedstawienia zasad obowiązujących przy jego nakrywaniu.

  1. Dzieci układają swobodnie naczynia na macie.
  2. Przygotowany szablon umieszczamy na tablicy: sztućce, filiżanka, talerzyk. . Dzieci sprawdzają, czy ułożyły odpowiednio sztućce i określają ich położenie: łyżka i nóż po prawej stronie, widelec- po lewej stronie talerza.


 

URODZINY BARTKA

 

 

12 marca swoje święto obchodził Bartek! Wspólnie uczciliśmy 5 rocznicę urodzin naszego kolegi. Bartku, jeszcze raz życzymy Ci wszystkiego najlepszego, dużo uśmiechu i spełnienia marzeń!

« z 5 »

 

LONDYN - CZYTAMY Z MAMĄ JANKA

Pani Karolina odwiedziła Nas, aby opowiedzieć Nam trochę o Londynie i poczytać o Misiu Paddingtonie. Znamy tego rozrabiakę bardzo dobrze i lubimy jego przygody. Państwo Brown mieli z nim prawdziwe urwanie głowy. 

« z 2 »

Przymierzyliśmy też kask brytyjskiego policjanta, a Janek zostawił w przedszkolu ciekawą książkę pt.: "Londyn", którą polecamy wszystkim do przeczytania 🙂


 

CZYTANIE NA DYWANIE

Nasze piątkowe popołudnie z książką cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Świetliki są bardzo dumne i szczęśliwe kiedy goszczą swoich rodziców w grupie przedszkolnej.

Mama Anielki czyta Przygody Koziołka Matołka oraz Cynki Dzwoneczek

Mama Łukaszka i książka pt. "Trojaczki"

Mama Jasia w odwiedzinach z książką "Go to the ZOO"

Dziękujemy i zapraszamy wszystkich chętnych!

 


BAL KARNAWAŁOWY
« z 3 »

FRANCJA I ESTONIA - KODUJEMY

Lubimy zabawy z kodowaniem. Uczymy się w ten sposób logicznie myśleć. Tym razem na zajęciach z matą do kodowania poruszaliśmy się wg instrukcji słownej kolegi. Musieliśmy dotrzeć ze startu do mety możliwie jak najkrótszą drogą. Zadanie było utrudnione, ponieważ był też drugi warunek - po drodze należało zebrać wszystkie żółte kwadraty. Następnie naszym zadaniem było odnaleźć błąd w strzałkowym kodzie. Na koniec układaliśmy wg kodu flagę Francji i Estonii.

« z 2 »

DZIEŃ FRANCUSKI

Cóż to był za dzień! Francja elegancja! w naszej sali królowały paski, berety, apaszki, granaty, czerwienie i biele. Cały dzień rozmawialiśmy o przysmakach francuskich, tradycjach, zwyczajach i ważnych zabytkach. Pani Asia przeczytała nam bajkę o Walentynce, która jeździła na rowerku. Ta bajeczka jest też znana jako piosenka dla dzieci.

Po południu odwiedziła Nas Pani Geraldine, która pochodzi z Francji. Opowiedziała nam kilka ciekawostek o święcie Trzech Króli, jak obchodzony jest Prima Aprilis oraz dlaczego Francuzi tak kochają naleśniki. Mogliśmy spróbować swoich sił w przewracaniu naleśników na patelni i nie było to wcale łatwe.

« z 3 »

STROJE KARNAWAŁOWE

Czekając na bal karnawałowy i podczas rozmów o Francji poruszyliśmy temat mody i projektowania kostiumów. W jaki sposób projektanci przygotowują piękne ubrania i co to jest projekt? Znając odpowiedzi na te pytania ruszyliśmy do pracy i stworzyliśmy autorską kolekcję kreacji wieczorowych 🙂


URODZINY W LUTYM

W tym miesiącu urodziny obchodziła nasza koleżanka Asia. Razem z rodzicami upiekła pyszne ciasto z owocami i zrobiła sałatkę. Z okazji jej urodziny zaśpiewaliśmy głośne "Sto lat" i pobawiliśmy się w "Calineczkę". Wszyscy życzymy Asi uśmiechu i radości. Sto lat!

« z 3 »

KODOWANIE 

Zajęcia otwarte „Kodowanie na dywanie” – prezentacja metody kodowanie off-line. „Elementy kodowania można wprowadzać na różne sposoby. Warto zacząć od zabaw okołoprogramistycznych rozwijających logiczne, algorytmiczne myślenie i szeroko rozumiane miękkie kompetencje. Aktywności offlinowe poprzez pracę z konkretem, doświadczanie, ułatwią dzieciom zrozumienie wielu podstawowych pojęć dotyczących kodowania. Warto uzupełniać je pracą z wykorzystaniem nowoczesnych technologii pamiętając o zachowaniu odpowiednich proporcji czasowych uwzględniających wiek i możliwości dzieci.” – cytat z książki „Kodowanie na dywanie”

« z 3 »

CZYTAMY Z MAMĄ ADASIA

Razem z Panią Olą, Natalią i Adasiem przeczytaliśmy opowieść o przygodach dzielnych rycerzy Jedi. Ciekawi jesteśmy jak dalej potoczą się ich losy.

Dziękujemy za wizytę 🙂


KUBECZKOWY ZAWRÓT GŁOWY

Podczas ferii mieliśmy trochę czasu, żeby eksperymentować i odkrywać. Zaczęliśmy od tego co lubimy najbardziej! Sprawdzaliśmy ile kubeczków można ustawić w jednej wieży, kto zbuduje dłuższy mur, czy zmieścimy się do zamku i ile zajmie nam czasu jego budowa. Wszystko sprawdzone, dowody na zdjęciach 🙂

« z 2 »

CZYTAMY Z MAMĄ ASI

Pani Monika przeczytała Nam w piątek bardzo ciekawą książeczkę pt.: "Zatrudnię superbohatera". Polecamy ją wszystkim, którzy maja problem z sprzątaniem i małym bałaganem w pokoju 🙂

Dziękujemy za odwiedziny 🙂


TEATRZYK PT.: "CZARODZIEJSKIE KRZESIWO"
« z 2 »

WIZYTA W ESTONII

W poniedziałek przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkowych gości, żonę Ambasadora Estonii - Panią Liis Roger oraz pracownicę Ambasady Panią Magdę. Nasi goście przygotowali dla Nas prezentację zdjęć, plakatów oraz różnych rzeczy przywiezionych z Estonii. Dowiedzieliśmy się jak mówimy Dzień dobry dzieci! czyli: Tere lapsed!. Poznaliśmy główne miasto w Estonii, czyli stolicę Tallinn. Pani Magda opowiedziała Nam jak wygląda Estonia? – jest tam bardzo dużo lasów, jezior i bagien. A dlaczego Estończycy lubią chodzić do lasu? – zbierają jagody, maliny, jeżyny, grzyby, odpoczywają i często przytulają się do drzew. 

Nas ciekawiło bardzo jak wygląda zima w Estonii? Jest dłuższa od naszej, zimniejsza i jest bardzo dużo śniegu, wiele osób umie jeździć na nartach biegówkach, ludzie bardzo często chodzą do sauny, a po wyjściu z sauny tarzają się w śniegu albo skaczą do przerębla.

Nie tylko zimą w Estonii jest ciekawie. Latem odbywa się piękny Festiwal Pieśni, gdzie wszyscy przychodzą wspólnie śpiewać i są ubrani w kolorowe tradycyjne stroje. Latem rosną też ulubione kwiaty Estończyków – chabry.

Pani Liis potrafi  grać na estońskim instrumencie strunowym o nazwie kannel. Mogliśmy posłuchać kilku utworów, a następnie przy dźwiękach instrumentu pobawić się w znaną estońską zabawę dla dzieci "Kto w ogrodzie" . Polega ona na tym, że dzieci chodzą w koło, trzymając się za ręce i śpiewając, a jedno dziecko pozostaje w środku koła jako „pszczółka”. W pewnym momencie "pszczółka" zaczyna fruwać slalomem pośród chodzących dzieci i na koniec wpycha jedno dziecko do środka, które teraz staje się "pszczółką", a cała piosenka zaczyna się od nowa. 

Kes aias, kes aias, mesilane aias.                   / W ogrodzie, w ogrodzie, kto w ogrodzie lata?

Mis nimi, mis nimi, ............ tema nimi.        / To pszczółka, to pszczółka, ........................... to jej imię.

Käi läbi, käi läbi, käi läbi roosipõõsaste        / I krąży, i krąży, wokół krzaczka róży lata,

ja otsi kohta, kus sa saad                               / Szuka kogo skrzydłem złapać

ja lükka teine sisse                                         / I razem z nim latać.

« z 3 »

URODZINY W STYCZNIU

16 stycznia świętowaliśmy urodziny Hani. Przygotowaliśmy kilka zabaw z chustą animacyjną, a dla jubilatki specjalną niespodziankę - nazywana "Calineczką". Jest to zabawa polegająca na zawijaniu chusty i podrzucaniu osoby, która znajduje się w środku.

« z 2 »

Hani życzymy dużo uśmiechu! STO LAT!


CZYTANIE Z MAMĄ OLKA

Pani Ewelina przeczytała Nam opowiadanie o kocie Groszku. Jego przygodny bardzo Nas zainteresowały, ponieważ wprost uwielbiamy zwierzęta. Po skończonym czytaniu mogliśmy obejrzeć wszystkie ilustracje, a Groszek został z Nami na parę dni dłużej.

Bardzo dziękujemy 🙂


WIZYTA PANI STRAŻAK
 

Tuż przed świętami odwiedził nas bardzo ciekawy gość - Pani Strażak, która zdradziła nam niektóre tajniki pracy strażaków. Wysłuchaliśmy ciekawostek związanych z ich pracą zawodową, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dowiedzieliśmy się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną. Przy okazji utrwaliliśmy sobie numer telefonu do Straży Pożarnej- 998 i numer alarmowy – 112.
Przez chwilę wszyscy mogliśmy się poczuć jak strażacy, przymierzając hełm strażacki i umundurowanie. Wzięliśmy też udział w ćwiczeniach rozwijania i zwijania węża. Po wizycie zgodnie przyznaliśmy, że ten zawód chociaż jest niebezpieczny to bardzo nam się podoba. Ta wizyta z pewnością na długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy P. Natalii, mamie Julka, za zorganizowanie spotkania!

« z 2 »

BAŁWANKI

JASEŁKA
« z 7 »

PIERWSZY ŚNIEG

SPOTKANIE Z BORSUKIEM

17 grudnia odbyło się spotkanie z Policjantką z Wydziału Ruchu Drogowego i maskotą policyjną - Borsukiem. Tematem spotkania było utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w przedszkolu i w domu. Borsuk i Pani Policjantka, w formie praktycznej, przypomniał podstawowe zasady zachowania się podczas przechodzenia przez jezdnię. Następnie wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się  o pomoc w sytuacji zagrożenia. Borsuk zademonstrował dzieciom jak zapamiętać numer alarmowy- 112. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonych gości oraz mogły zadać pytania związane z pracą policji.


DZIEŃ INNY NIŻ WSZYSTKIE

W Naszym przedszkolu rozpoczęliśmy comiesięczny cykl "Dzień inny niż wszystkie". W ramach tej inicjatywy proponujemy dzieciom zabawy i zajęcia w radosnej atmosferze mające na celu:

  • zachęcenie do odgrywania różnych ról
  • badanie własnych możliwości
  • przełamywanie nieśmiałości
  • będziemy uczyć dzieci wzajemnej akceptacji
  • tolerancji dla odmienności
  • swobodnego wyrażania uczuć i ekspresji współdziałania w grupie i społeczności przedszkolnej
« z 3 »

 

POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ

W piątkowe popołudnie mieliśmy przyjemność gościć mamę Julka. P. Natalia przyszła do nas z książką pt. "Zima Muminków", a także z bardzo miłym gościem. Był to jeden z bohaterów książki, Tato Muminka. Przygody Muminków poznajemy w ramach realizacji projektu ""Podróże po Europie". W tym miesiącu odwiedzamy Szwecję i Finlandię, z której pochodzą właśnie Muminki. Dziękujemy serdecznie P. Natalii za wspólnie spędzony czas.


 

I MIEJSCE W MIĘDZYPRZEDSZKOLNYM KONKURSIE
"NAJPIĘKNIEJSZA SZOPKA BOŻONARODZENIOWA"

14 grudnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu "Najpiękniejsza Szopka Bożonarodzeniowa", zorganizowanego przez Przedszkole nr 147 dla dzielnicy Mokotów. Miło nam poinformować, że nasza grupa otrzymała w konkursie I miejsce. Jesteśmy dumni z nagrody, ale najbardziej cieszy nas fakt, że możemy pomóc dzieciom w potrzebie. Wszystkie szopki zostaną bowiem przekazane na licytację, a uzyskany dochód w całości zostanie przeznaczony na rzecz Towarzystwa Pomocy Dzieciom Mokotów. Dziękujemy bardzo wszystkim Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie szopki.

« z 2 »

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

12 grudnia odwiedziła Nas bardzo zapracowany Święty Mikołaj. Zanim jednak przyszedł to podczas teatrzyku pt: "Święta na świecie", dowiedzieliśmy się skąd pochodzi Mikołaj, gdzie mieszka i że nie przychodzi do wszystkich dzieci. Czasami zamiast niego możemy spotkać Dziadka Mroza lub Wróżkę. Bawiliśmy się świetnie, a Mikołaj w tym czasie ciężko pracował i układał prezenty pod choinką 🙂

« z 11 »

URODZINY W GRUDNIU

Przed świętami celebrowaliśmy ważne wydarzenie dla czwórki naszych rówieśników. 10.12 obchodziliśmy urodziny Anielki, Łucji, Jasia i Mateusza. Jeszcze raz życzymy Wam wszystkiego najlepszego 🙂

« z 4 »

CZYTANIE NA DYWANIE

Dziękujemy Pani Karolinie, za przeczytanie opowiadań z książki Star Wars. Bardzo lubimy przygody Luka Skywalkera i Mistrza Jody. 

Podziękowania kierujemy również do Pani Oli, za wspólne spędzone popołudnie z nami i książką. Z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowiadań pt. Piotrek umie się dzielić" i "Owca kierowca"

Bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom, który tak licznie włączają się w akcję "Czytanie na dywanie".


 

UBIERANIE CHOINKI

Ubieranie choinki to jedna z najpiękniejszych tradycji świątecznych. Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez tego zielonego drzewka, ubranego w bombki i kolorowe lampki. To jak Święty Mikołaj bez brody!

« z 2 »

 

OZDABIANIE PIERNIKÓW

Wraz z uczennicami z pobliskiej szkoły mieliśmy okazję uczestniczyć w mini warsztatach lukrowania pierników, w ramach projektu "Pierniki dla Seniorów".  Przy świątecznych zapachach i akompaniamencie bożonarodzeniowych kolęd zaczęliśmy lukrować i przyozdabiać ciastka z piernika. Do tych czynności mieliśmy do dyspozycji kolorowy lukier oraz przeróżnego rodzaju naturalne posypki. Każdy z nas polukrował kilka pierników, które potem pięknie opakowane zostaną przekazane, jako świąteczny prezent dla seniorów. Mamy szczerą nadzieję, że polukrowane przez nas pierniki napełnią ciepłem serca obdarowanych osób.

« z 2 »

LOT - WYCIECZKA NA LOTNISKO

Lotnictwo Latanie… Podróże… - to pobudza wyobraźnię, rozbudza marzenia, skłania do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. Dzięki uczestnictwu w programie edukacyjnym proponowanym przez Polskie Linie Lotnicze LOT dzieci szukały odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań dotyczących pracy całego lotniska. Mieliśmy okazję zobaczyć siedzibę LOT-u, LOT AMS - hangar z samolotami oraz Lotnisko Chopina w Warszawie pod opieką animatorów. W trakcie wycieczki wzięliśmy udział w różnych warsztatach, grach i zabawach.

« z 4 »

 


NIEBO

Niebo nad naszymi głowami skrywa wiele tajemnic, często zmienia barwy, a czasami groźnie grzmi i straszy deszczem. Jak to się dzieje, że w ciągu jednego dnia potrafi zmienić kolor kilka razy. Dziś próbowaliśmy sprawdzić, czy za pomocą farby uda nam się skopiować obrazy malowane na niebie. Efekt do podziwiania w szatni 🙂

« z 2 »