WITAMY!
URODZINY ZUZI

Naszej jubilatce życzymy spełnienia marzeń i wspaniałych prezentów!


WIZYTA W GRECJI

Tym razem Misiaki odbyły podróż do Grecji. Jej kultura i sztuka jest niezwykle fascynująca, a kuchnia bardzo charakterystyczna.Sami postanowiliśmy się o tym przekonać przygotowując sałatkę grecką...ubraliśmy fartuchy i do dzieła:)

« z 3 »

MUZEUM RZEŹBY W KRÓLIKARNI

Nasza pierwsza wizyta w muzeum rzeźby. Dzięki tej wycieczce Misie mogły dowiedzieć się jak należy zachowywać się w muzeum, po co istnieją muzea, w jaki sposób oraz z jakich materiałów można wykonać rzeźbę. Mogły również własnoręcznie wykonać rzeźbę z gliny, którą później zabrały do domu.

« z 3 »

MISIE SZUKAJĄ OZNAK WIOSNY
« z 2 »

DZIEŃ UNII EUROPEJSKIEJ

W ramach Dnia Unii Europejskiej przypomnieliśmy sobie wiadomości z zakresu poznanych państw.Zorganizowaliśmy grupowy quiz podczas którego musieliśmy wykazać się zdobytą wiedzą a zwycięzca był tylko jeden...gratulacje dla Stasia!

« z 3 »

NURKOWANIE NA MALCIE

 Dzięki uprzejmości mamy Michałka mogliśmy lepiej poznać kolejny kraj wchodzący w skład wspólnoty europejskiej jakim jest Malta. Odwiedziliśmy podwodny świat Jacquesa Cousteau, zapoznaliśmy się z ekwipunkiem niezbędnym do nurkowania.

« z 2 »

ANGIELSKA BUDKA TELEFONICZNA

 Nasze wspólne dzieło można nadal podziwiać w korytarzu głównym przedszkola.A oto kilka wspomnień z naszej ciężkiej pracy...ale warto było.

« z 3 »

CZYTANIE NA DYWANIE

 Dziękujemy Tacie Bruna, który w ramach akcji "Cała Polska czyta dzieciom", umilił nam czas czytając książkę "Charlie i fabryka czekolady"


FIVE O'CLOCK

Omawiając zwyczaje panujące w Wielkiej Brytanii postanowiliśmy również napić się herbaty. Pamiętając o kulturalnym zachowaniu przy stole i odpowiednich manierach, używając zwrotów grzecznościowych rozpoczęliśmy nasze tea time. Dla chętnych i odważnych typowo angielska herbatka- z mlekiem.

« z 2 »

TATA ZOSI O SWOIM ZAWODZIE

Misiaki bardzo lubią, kiedy odwiedzają nas goście.Tym razem odwiedził nas tata Tosi, który opowiedział nam czym dokładnie się zajmuje- a ma naprawdę fajną  i ciekawą pracę. Pan Stanisław jest realizatorem nagrań, inżynierem dźwięku oraz producentem i muzykiem. Mieliśmy okazję zapoznać się z profesjonalnym sprzętem, mogliśmy także spróbować swoich sił podczas nagrywania własnej piosenki. Bardzo dziękujemy tacie Tosi za wspaniałą zabawę.

« z 2 »

TEATRZYK "WRÓBELEK FELEK NA TROPACH WIOSNY"
« z 2 »

URODZINY ADASIA...

W tym miesiącu urodziny obchodził Adaś, naszemu wspaniałemu 5 latkowi życzymy wszystkiego najlepszego i spełnienia marzeń! Sto lat Adasiu!

« z 2 »

SZCZOTKA, PASTA, KUBEK, CIEPŁA WODA...

Przedszkolaki wiedzą, że dbanie o zdrowie to także zdrowe i czyste zęby.Utrwalaliśmy wiadomości nt. higieny jamy ustnej, segregowaliśmy produkty , które są zdrowe dla naszych zębów a które im szkodzą, wiemy też, że wizyta w gabinecie stomatologicznym to nic strasznego i.... szczotkowaliśmy najlepiej jak potrafiliśmy

« z 3 »

ARCHITEKTURA WE FRANCJI

W tygodniu francuskim poznawaliśmy również charakterystyczną architekturę , zabytki i stroje. Sami też postanowiliśmy coś zbudować...

« z 2 »

SPOTKANIE Z FRANCJĄ

Mieliśmy okazję spotkać się z Panią Geraldine Titaud- Solski, która przybliżyła nam wybrane tradycje francuskie, na przykładzie obrzędów związanych ze świętem Trzech Króli. Zapoznała nas z potrawami i przysmakami kuchni francuskiej. Pokazała nam autentyczne rekwizyty związane ze świętem, figurki ceramiczne a także opowiedziała treść książki Pierra Probst "Caroline et galette des rois" dzięki czemu dzieci słuchając i poznając treść książki lepiej rozumiały tradycję i jej przekaz.

« z 2 »

ZABAWY Z KUBECZKAMI

Kolorowe kubeczki idealnie sprawdzają się do wszelkiego rodzaju zabaw rozwijających logiczne myślenie. Misie dzieliły kubeczki na kolory, przeliczały, porównywały elementy w zbiorach a także sprawdzały swoją spostrzegawczość podczas nowej gry ściganki. Fantastyczna zabawa- polecamy.


WTORKOWE POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ

Odwiedziła nas pani Dominika- mama Mateusza, która przeczytała nam opowiadanie o Basi i pieniądzach. Dzięki temu wiemy już skąd się biorą pieniądze, jak powstają i jak ciężko trzeba pracować, aby je zarobić.Bardzo dziękujemy.


KODOWANIE NA DYWANIE

Coś co Misie bardzo lubią- kodowanie i kubeczki. Wspaniała zabawa i nauka w jednym

« z 2 »

POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ

Dziękujemy mamie Franka za przeczytanie opowiadania z serii " Artyści dzieciom" ,tym razem  "Deskorolka dla konia" Piotra Rubika


ZAWÓD PIELĘGNIARKI

Odwiedziła nas mama Marysi, która opowiedziała nam o swojej pracy.Dzięki niej poznaliśmy nowy zawód, jakim jest pielęgniarstwo.Dowiedzieliśmy się czym zajmuje się pielęgniarka, jakich narzędzi i przedmiotów potrzebuje do swojej pracy a także przypomnieliśmy sobie zasady pierwszej pomocy.Bardzo dziękujemy za miło spędzony czas.

« z 2 »

WIZYTA W ESTONII

W poniedziałek przywitaliśmy w przedszkolu wyjątkowych gości, żonę Ambasadora Estonii - Panią Liis Roger oraz pracownicę Ambasady Panią Magdę. Nasi goście przygotowali dla Nas prezentację zdjęć, plakatów oraz różnych rzeczy przywiezionych z Estonii. Dowiedzieliśmy się jak mówimy Dzień dobry dzieci! czyli: Tere lapsed!. Poznaliśmy główne miasto w Estonii, czyli stolicę Tallinn. Pani Magda opowiedziała Nam jak wygląda Estonia? – jest tam bardzo dużo lasów, jezior i bagien. A dlaczego Estończycy lubią chodzić do lasu? – zbierają jagody, maliny, jeżyny, grzyby, odpoczywają i często przytulają się do drzew. 

Nas ciekawiło bardzo jak wygląda zima w Estonii? Jest dłuższa od naszej, zimniejsza i jest bardzo dużo śniegu, wiele osób umie jeździć na nartach biegówkach, ludzie bardzo często chodzą do sauny, a po wyjściu z sauny tarzają się w śniegu albo skaczą do przerębla.

Nie tylko zimą w Estonii jest ciekawie. Latem odbywa się piękny Festiwal Pieśni, gdzie wszyscy przychodzą wspólnie śpiewać i są ubrani w kolorowe tradycyjne stroje. Latem rosną też ulubione kwiaty Estończyków – chabry.

Pani Liis potrafi  grać na estońskim instrumencie strunowym o nazwie kannel. Mogliśmy posłuchać kilku utworów, a następnie przy dźwiękach instrumentu pobawić się w znaną estońską zabawę dla dzieci "Kto w ogrodzie" . Polega ona na tym, że dzieci chodzą w koło, trzymając się za ręce i śpiewając, a jedno dziecko pozostaje w środku koła jako „pszczółka”. W pewnym momencie "pszczółka" zaczyna fruwać slalomem pośród chodzących dzieci i na koniec wpycha jedno dziecko do środka, które teraz staje się "pszczółką", a cała piosenka zaczyna się od nowa. 

Kes aias, kes aias, mesilane aias.                   / W ogrodzie, w ogrodzie, kto w ogrodzie lata?

Mis nimi, mis nimi, ............ tema nimi.        / To pszczółka, to pszczółka, ........................... to jej imię.

Käi läbi, käi läbi, käi läbi roosipõõsaste        / I krąży, i krąży, wokół krzaczka róży lata,

ja otsi kohta, kus sa saad                               / Szuka kogo skrzydłem złapać

ja lükka teine sisse                                         / I razem z nim latać.

« z 2 »

POPOŁUDNIE Z KSIĄŻKĄ

Dziękujemy mamie Hani za wtorkowe czytanie pięknej bajki o Roszpunce i wierszy.


KRÓTKIE - DŁUGIE

Zajęcia matematyczne: kształtowanie pojęć krótkie- długie, krótsze od..., dłuższe od...

« z 2 »

JA - MIESZKANIEC EUROPY - FRANCJA

Misie poznały nową technikę plastyczną collage, która pochodzi od francuskiego słowa "coler" sklejać. Wspólnie zdecydowaliśmy co nam się kojarzy z Francją, jakie są najbardziej charakterystyczne elementy kultury, architektury oraz gastronomi.


MASA SOLNA

Ćwiczymy mięśnie rąk i paluszków a przy okazji dobrze się bawimy i tworzymy ... trochę wiosny w środku zimy.

« z 2 »

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Poznaliśmy nowy instrument, jakim są skrzypce. Dowiedzieliśmy się, że są z drewna i mają duszę, a smyczek wykonany jest z końskiego włosia... Wysłuchaliśmy też fragmentów utworów Mozarta (który pochodził z Austrii, a o tym kraju teraz się uczymy) oraz Beethovena- ostatniego klasyka wiedeńskiego, kompozytora niemieckiego (ten kraj też poznamy w styczniu)


ZABAWY NA ŚNIEGU

I kto powiedział, że Misie śpią zimą...?!

« z 2 »

MIKOŁAJ
Bawiąc się w "zimno- ciepło" szukaliśmy stroju Mikołaja i całkiem nieźle nam poszło 🙂 A czekając na tego prawdziwego Mikołaja...dowiedzieliśmy się co nieco o Finlandii, Laponii i reniferach
« z 2 »

 


URODZINY MIŚKA
4 urodziny Michała- życzymy spełnienia marzeń,  wspaniałych prezentów i zawsze tego cudownego uśmiechu na twarzy!
« z 2 »

 


Z WIZYTĄ NA LOTNISKU
Dzięki uczestnictwu w programie edukacyjnym proponowanym przez Polskie Linie Lotnicze LOT Misie miały okazję zobaczyć siedzibę LOT-u, LOT AMS - hangar z samolotami oraz Lotnisko Chopina w Warszawie. Dzieci dowiedziały się, jak prawidłowo spakować walizkę, jak wygląda prawidłowa odprawa na rejs,mogły zobaczyć jak wygląda przegląd samolotu, szukały odpowiedzi na wiele nurtujących je pytań dotyczących technicznej strony latania. W trakcie wycieczki wzięliśmy udział w różnych warsztatach, grach i zabawach.
« z 4 »

URODZINY ELIZY
Nasza Elizka obchodziła 4 urodziny,było głośne sto lat, zdmuchiwanie świeczki, pyszny tort i upominki.  Misie życząc Elizie spełnienia wszystkich marzeń również przygotowały dla niej miły prezent.
« z 2 »

INSTRUMENTY
Narobiliśmy trochę hałasu, ale przecież wielcy muzycy też muszą kiedyś przygotować się do występów 🙂
« z 2 »

UBIERAMY CHOINKĘ
Choineczka w lesie stała, z roku na rok podrastała... Aby tradycji stało się zadość, my również ubraliśmy choinkę, ozdobiliśmy ją bombkami, szyszkami, dzwoneczkami... Teraz czekamy tylko na tego ważnego gościa...

DZIEŃ MISIA
Tak obchodziliśmy dzień pluszowego misia. Były wspólne zabawy, tańce, misiowa jaka to melodia... i wiele innych atrakcji. No i oczywiście wielu naszych pluszowych przyjaciół.
« z 3 »

JESIENNE KAŁUŻE
Kiedy kropla goni krople,
Kiedy w deszczu wszystko moknie ...
... zakładam kalosze bajkowe
Takie piękne kolorowe
- muzyczno-logopedyczno-plastycznie
« z 2 »

MOBILNE PLANETARIUM
Mobilne planetarium w naszym przedszkolu - razem ze słoneczkami: Słonikiem i Słoninką poznaliśmy świat gwiazd i kosmosu
« z 2 »

WYCIECZKA DO DK KADR
Wyzwanie ... pierwsza wycieczka komunikacją miejską do DK "KADR". "Opowiastki z lasu - na scenie pojawili się bohaterowie bajek, którzy najlepiej docierają do wyobraźni dzieci. Wesołe, tańczące zwierzątka ukazywały relacje społeczne, z którymi każdy spotkał się w dzieciństwie.
« z 2 »

11 LISTOPADA
 Misie dzielnie przygotowywały się do święta Niepodległości, wycinając i klejąc kokardy narodowe. Efekt zjawiskowy 🙂
« z 2 »

TEATRZYK "ZNISZCZONE ZABAWKI"
Dziś odwiedził nas teatrzyk i ciocia Ala. Wszystkie dzieci przypomniały sobie, że należy szanować zabawki i odkładać je na miejsce po skończonej zabawie, ale przecież Misie wiedzą takie rzeczy.

CZYTANIE NA DYWANIE
 Dziękujemy mamie Stasia za ciekawą lekturę i Stasiowi, który dzielnie pokazywał wszystkie ilustracje

POZNAJEMY POLSKĘ
Misie wiedzą już dużo o Polsce, znają symbole narodowe, stolicę, herb, a nawet poznały niektóre miasta idąc śladami piosenki "Jesteśmy Polką i Polakiem".

KUBECZKI

Ustaw wieżę zgodnie z kodem - zabawa idealna dla Misiaków, wystarczy na początek wybrać niewielką liczbę kubeczków... ustawić wzorcową wieżę, a dzieci postarają się zbudować identyczną, odwzorowując nie tylko jej kształt i sposób ustawienia, ale również kolorystykę.


W CZASIE DESZCZU

W czasie deszczu dzieci się nudzą... ale nie nasze Misie, zawsze znajdą sobie ciekawe zajęcie.


CZYTANIE NA DYWANIE

Bardzo dziękujemy Pani Karinie-mamie Michaliny za przeczytanie ciekawej bajki i umilenie nam popołudnia


URODZINY ZOSI

Nasza Zosia obchodzi 4 urodziny, było 100 lat, tort i zabawy... Misie życzą Zosi moc prezentów, spełnienia marzeń i wszystkiego co najlepsze.

« z 2 »

SZKLANKA SOKU DLA ZDROWIA

Moc witamin dla zdrowia, czyli Misie robią pyszne soki z owoców.


KODOWANIE NA DYWANIE

Misie także lubią kodowanie, ponieważ uczy logicznego myślenia a przy okazji to dobra zabawa. Dzisiaj doskonaliliśmy orientację przestrzenną stosując określenia "góra, dół, prawo, lewo".

« z 2 »

ZAJĘCIA RUCHOWE Z ELEMENTAMI JOGI

Coś dla ciała coś dla ducha, czyli: góra, supermen, drzewo.... joga z Panią Jolą

« z 2 »

TEATRZYK O SMOKU WAWELSKIM

Wczoraj poznaliśmy "Legendę o smoku wawelskim", a właściwie smoczycy.... którą pokonał Dratewka. Aktywnie uczestniczyliśmy w przedstawieniu teatralnym z udziałem aktorów, których nagrodziliśmy gromkimi brawami.