Wtorek 30 marca 2021 r.

wpis w: Domowe przedszkole | 0

Co było pierwsze, jajko czy kura?

Cele:

  • poznanie budowy jaja kurzego,
  • dostrzeganie różnic między jajkiem surowym, a gotowanym
  • rozwijanie logicznego myślenia,
  • wdrażanie do formułowania prawidłowych wniosków,
  • budzenie ciekawości badawczej

Dziś proponuje Wam wielkanocne eksperymenty z jajkiem w roli głównej.

Możecie je wykonać w kuchni podczas świątecznych przygotowań.

Zapraszamy do zabawy

„Wirujące jajka” , czyli jak poznać, że jajko jest surowe lub ugotowane

Przygotujcie dwa jajka, jedno surowe i jedno ugotowane. Zanim przystąpicie do kręcenia jajkiem możecie porównać ciężar, sprawdzić, czy wydaje dźwięk gdy się nim potrząśnie. Czy jajka kręcą się tak samo, czy inaczej? Zachęcam do zapisywania spostrzeżeń i fotografowania działań.


„Pływające jajko” , czyli poznaj właściwości wody solonej i słodkiej.

Co się stanie gdy włożymy jajko do wody? Czy wiecie dlaczego tak się dzieje? (większa gęstość niż woda). Wsypcie sól do wody i zobaczcie jak zwiększy się jej gęstość tworząc solankę. Co się stanie z jajkiem?


„Oddziel żółtko od białka?”

Potrzebujecie plastikowej butelki i surowego jajka. Rozbijcie jajko na talerzyk i przy pomocy butelki, którą wystarczy nacisnąć (czyli wypuścić powietrze), przyłóż do żółtka i rozluźnij uścisk, a żółtko zostanie wciągnięte do środka.


Skaczące jajko” czyli właściwości jaka moczonego w occie

Tym razem wykorzystamy jajko surowe. Wkładamy jajko do naczynia i zalewamy octem. Efekt doświadczenia będzie widoczny po 24 godzinach. Po tym czasie jajko wycieramy dokładnie, obieramy i podświetlamy. Teraz możecie zobaczyć jego zawartość jak na dłoni. Możecie próbować odbijać jajkiem trochę jak kauczukową piłeczką. Czy jest to możliwe?


Prawdziwa magia na sam koniec

„Jajko w butelce”, czyli właściwości powietrza zimnego i ciepłego

Do tego doświadczenia potrzebujemy szklaną butelkę z trochę szerszą szyjką i ugotowane jajko bez skorupki. Spróbujcie wcisnąć jajko do butelki, jak poszło? Drogi Rodzicu rzuć do butelki kilka zapalonych zapałek i postaw na niej jajko (zanim zapałki przestaną się palić). Jeśli nie macie zapałek wyparz wrzątkiem butelkę i połóż jajko na gorącej szyjce. Jaki będzie efekt?


Jak z jajka powstaje kura? opowiada Dr Marcin Lis z Katedry Hodowli Drobiu, Zwierząt Futerkowych i Zoohigieny Uniwersytetu Rolniczego