Piątek 9 kwietnia 2021r.

wpis w: Domowe przedszkole | 0

Dzień dobry.

Kochane dzieci, drodzy Rodzice, dziś przenosimy się w magiczny świat teatru. Dowiemy się, kto pracuje w teatrze i bez czego teatr nie może się obyć.

Zaczynajmy!

Zadanie 1.

Proszę o przeczytanie dziecku wiersza. Zadaniem dziecka, jest odgadnięcie o jakim miejscu jest mowa.

„Posłuchaj uważnie i spróbujcie sobie wyobrazić, o jakim teraz miejscu mówię”

Wojciech Próchniewicz

Siedzę cichutko obok taty,

w miękkim  fotelu, w ósmym rzędzie,

czekam by zgasły roje świateł i myślę fajnie będzie;

Już ciemno, ściskam dłonie w pięści.

wolno rozsuwa się kurtyna…,

widzę zamczysko, księżyc w pełni..

.tutaj bajka się zaczyna.

Wszystko się potem dobrze kończy,

oklaski to najlepszy dowód.

A ja już sobie postanawiam do tego miejsca wrócić znowu.

Co to za miejsce? Kto się domyśla?

Zadanie 2: Rozmowa z dzieckiem na temat wiersza

Proszę porozmawiać z dzieckiem na temat treści wiersza oraz jego doświadczeń związanych z teatrem (doświadczenia związane z teatrem to także zabawa w teatr lub teatrzyki oglądane w przedszkolu). Mogą Państwo skorzystać z poniższych pytań lub pokierować rozmową według własnego uznania.

1. O jakim miejscu jest mowa w wierszu?
  2. Czy byłeś/aś kiedyś w teatrze? Co stamtąd pamiętasz? O czym było przedstawienie? Co podobało ci się najbardziej?
  3. Czy bawiłeś/aś się w teatr? Byłeś aktorem czy widzem, a może reżyserem lub kostiumografem?

Zadanie 3. Filmik o teatrze

Zapraszam do obejrzenia filmiku na temat teatru i pojęć z nim związanych. Po obejrzanym filmie można utrwalić dzieciom pojęcia, zadając pytania.

1. Jak nazywa się element dekoracji, wykonany z tkaniny, służący do oddzielenia widowni od świata fikcyjnego?
  2. Jak nazywa się część teatru przeznaczona dla widzów?
  3. Czym zajmuje się scenograf?
  4. Kto odgrywa rolę w teatrze?
  5. Czy pamiętasz, kto jeszcze pracuje w teatrze? Spróbuj wymienić kilka zawodów i powiedzieć, czym się zajmują.
  6. Jak nazywa się ubiór postaci scenicznej?
  7. Jak nazywa się rodzaj przedstawienia, w którym aktor nie używa głosu, tylko gestów i mowy ciała?
  8. Jak nazywa się lalka teatralna nakładana na dłoń, jak rękawiczka?

Zadanie 4:   Gry online

Zagrajcie wspólnie w gry związane z teatrem.

Pierwsza z nich to memory, spróbujcie wspólnie nazwać przedstawione na nich elementy teatru.

Druga to dopasowanie definicji do obrazka. Zadanie może okazać się trudniejsze. Proszę, o przeczytanie dzieciom definicji i wspólne znalezienie rozwiązania. Obrazek należy połączyć z tekstem, nakładając je na siebie. Jeśli popełnicie błąd, wystarczy nacisnąć na taśmę łączącą obrazki. Aby sprawdzić, czy dobrze wykonano zadanie, proszę nacisnąć niebieski przycisk w dole ekranu.

Zadanie 5: Teatr online!

Zapraszamy na spektakl Teatru VAŠKA „Dwie Dorotki”.
Bajka nawiązuje do tradycyjnych bajek ludowych i opowiada o dwóch dziewczętach, noszących to samo imię, ale bardzo różniących się usposobieniem.
Dwie Dorotki – jedna dobra, pracowita i miła, druga – zła i leniwa. Jak to zwykle w bajce bywa, dobroć i pracowitość zostaje nagrodzona.
Podczas spektaklu widzowie wraz z bajkowymi postaciami docierają m.in. do domostwa, w którym mieszka Rok ze swoimi dziećmi – Porami Roku. Jest to doskonała okazja do pokazania różnic pomiędzy poszczególnymi porami roku i nazwania ich szczególnych cech.
Piosenki i zagadki wplecione w treść bajki zachęcają do aktywnego udziału w teatralnej zabawie.
Link do spektaklu pojawi się na stronie www.wck-wola.pl w piątek 9 kwietnia o godz. 9:00 i będzie aktywny do niedzieli 11 kwietnia godz. 22:00.

Miłego dnia!