WITAMY!

"Jestem sobie Świerszczyk mały,
co gra na skrzypeczkach.
Mam kapelusz, duże buty,
spodnie na szeleczkach!
Jedna ręka, druga ręka,
wszystko mam zielone!
Jedna noga, druga noga,
zielony ogonek !"

DZIEŃ PIZZY

Grupa I "Świerszczyki, wiedzą już co nieco o Włoszech. Dziś utrwaliliśmy zdobyta wiedzę, skupiając się na najprzyjemniejszej rzeczy, która kojarzy się z Włochami - na pizzy! Przedszkolaki opowiedziały jaka jest ich ulubiona pizza, jakie składniki mogą się na niej znaleźć. Dzieci zaprojektowały wymarzoną pizzę na papierze, następnie byliśmy w ogrodzie spróbować prawdziwej bazylii, która rośnie w przedszkolnym ogrodzie. Na sam koniec maluchy samodzielnie przygotowały to najwspanialsze danie na świecie ;).

« z 2 »


URODZINY HANI I ADASIA

Dziś obchodziliśmy magiczny dzień. Dzień zabawek Piknik Rodzinny a przede wszystkim URODZINY HANI I ADASIA ! Naszym kochanym bliźniakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego 🙂

« z 2 »


WYCIECZKA DO WYMYSŁÓW POD LASEM 

Przedszkolaki ze wszystkich oddziałów wzięły udział w całodniowej wycieczce do Wymysłów pod Lasem. Dzieci poznały kilka regionalnych tańców i pieśni, samodzielnie wykonały ozdoby metodą decoupage a także mogły zobaczyć różnego rodzaju zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego.

Podróż Świerszczyków zakończyła się niespodziewaną przygodą - popsuty autokar i przesiadka do nowego. To dopiero było coś ! Dzieci były bardzo dzielne i już nie mogą doczekać się kolejnego wyjazdu ! 🙂

« z 7 »


POZNAJEMY HISZPANIĘ 

Świerszczyki  poznały kolejny europejski kraj - Hiszpanię. Wiedzą jak wygląda flaga Hiszpanii a także wiedzą co to jest corrida i czym zajmuję się torreador. Świerszczyki samodzielnie wykonały pracę plastyczną, byczka Ferrnando za pomocą stempelków i farby .

« z 2 »

 


CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 

Po raz kolejny odwiedziła nas Pani Alicja mama Jacka. Dziękujemy za interesujące opowiadanie 🙂


FLAGA UNII

Świerszczyki wiedzą co to jest Unia oraz jak wygląda jej flaga. Z okazji rocznicy wstąpienia do Unii Europejskiej, samodzielnie wykonały ją przy pomocy farb.

« z 2 »

 


URODZINY IZY I KAMILI

Niedawno obchodziliśmy urodziny Izy 🙂

 

Oraz urodziny Kamilki! Obu Jubilatkom, życzymy wszystkiego najlepszego !

 


POZNAJEMY BELGIĘ RAZEM Z RODZICAMI MELI

Kolejnym Państwem, do którego się udaliśmy była Belgia. Tata Meli jest Belgiem, więc wspólnie z mamą Meli Panią Eweliną opowiedzieli nam trochę o tym pięknym kraju. Oprócz prezentacji i zabawy tanecznej, mieliśmy okazję spróbować prawdziwej belgijskiej czekolady. Dziękujemy ! 🙂

« z 2 »

 


BAZIE

Wraz ze zbliżającą się wiosną, obserwujemy zmieniającą się przyrodę. Zauważyliśmy pierwsze bazie. Bazie posłużyły nam do zajęć matemtycznych, do nauki przeliczania oraz rozwiązywania zadań z treścią.

 

 


WITAMY WIOSNĘ

 


TAŃCE Z SZARFAMI

Jesteśmy bardzo roztańczonymi przedszkolakami, ale sam taniec to nie wszystko. Uczymy się tańczyć z szarfami, co wcale nie jest proste !


URODZINY MATEUSZKA

Niedawno obchodziliśmy urodziny Mateusza, który jest już dużym przedszkolakiem, ponieważ skończył aż 4 lata ! Wszystkiego najlepszego Mati 🙂


KODOWANIE NA DYWANIE - KOLORY

Dziś utrwalaliśmy kolory i przeliczanie. Rzucaliśmy dwoma kostkami, jedna kostka mówiła nam ile kubeczków potrzebujemy a druga kostka określała warunek, czyli kolor kubka. Następnie odnajdywaliśmy przedmioty w sali w konkretnym kolorze i układaliśmy je na macie.

« z 4 »


W MARCU JAK W GARNCU

Ale co to jest ten garnec, garniec? Już wszystko wiemy. 🙂 Omówiliśmy pogodę, która jest w marcu, potrafimy rozpoznać symbole pogodowe a także wzbogaciliśmy swoje słownictwo o takie pojęcia jak grad, szron, mżawka. Wspólnie wrzuciliśmy wszystko do wielkiego garnca i przygotowaliśmy wiosenną pogodę. Tego dnia za oknem świeciło słońce, wiał wiatr, były chmury jasne i ciemne, padął deszcz a także grad i pioruny ! Lepiej byc nie mogło 🙂

« z 2 »


18 MARCA-EUROPEJSKI DZIEŃ MÓZGU

Tydzień temu obchodziliśmy Europejski Dzień Mózgu. Wiemy, że mózg to bardzo ważny narząd w naszym ciele, który odpowiada za wszystkie funkcje życiowe oraz dlaczego należy go gimnastykować jak każdą inną część ciała.

Dowiedzieliśmy się, o co chodzi w zasadzie"bodziec -reakcja". Sami również spróbowaliśmy puścić i odebrać bodziec, bawiąc się w zabawę "Iskierka" .Na koniec pogimnastykowaliśmy trochę swój mózg, układając obrazek pocięty na 4 części.
« z 2 »

 


"JA- MIESZKANIEC EUROPY"

W marcu poznajemy Wielką Brytanię. Wiemy, jak nazywa się stolica Wielkiej Brytanii oraz kto jest głową państwa. Dziś poznaliśmy tradycyjna brytyjską bajkę "Jaś i magiczna fasola", napisaną przez Josepha Jacobsa. Sami postanowiliśmy sprawdzić, czy faktycznie fasola jest magiczna i posadziliśmy ją w naszym mini ogródku na parapecie.

« z 3 »


ŚRODOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ

Niedawno gościliśmy po raz kolejny u siebie mamę Zosi, Panią Ingę, dziękujemy 🙂  Zapraszamy Wszystkich rodziców do wzięcia udziału w akcji czytelniczej "Cała Polska Czyta Dzieciom".


JA- MIESZKANIEC EUROPY. FRNCJA

Nasze przedszkolaki tak jak ich starsi koledzy realizują projekt "Ja-mieszkaniec Europy". W tym miesiącu poznajemy Francję. Świerszczyki wiedzą, że stolicą Francji jest Paryż, potrafią rozpoznać flagę Francji oraz wiedzą jak wygląda Wieża Eiffla. Najwięcej kontrowersji zrobiła informacja, że Francuzi jedzą ślimaki i żaby- ale było śmiechu 😉


KARNAWAŁOWE FRYZURY

Przygotowania do karnawału zaczęliśmy od odpowiedniej fryzury. Poznaliśmy urządzenia służące do stylizacji włosów, następnie wspólnymi siłami stworzyliśmy karnawałowe fryzury.

« z 2 »


KARNAWAŁ ZWIERZĄT

Pozostając w temacie karnawału, razem z Sówkami obejrzeliśmy "Karnawał Zwierząt" Camille Saint Saens . Jest to spektakl baletowy, w którym przedstawionych jest 14 miniatur na 11 instrumentów, w humorystyczny sposób przedstawiający różne zwierzęta.


PRZYGOTOWANIA DO KARNAWAŁU

Podczas zajęć dzieci poznały, czym jest karnawał i w jaki sposób należy się do niego przygotować. Następnie każde z nich otrzymało symbol, który musiało odnaleźć w sali przedszkolnej.

« z 2 »


WALENTYNKI

Walentynki spędziliśmy w miłosnej atmosferze. Dzieci miały za zadanie dopasować zakochane pary z bajek Disneya. Każde dziecko otrzymało serce z odpowiednią liczbą kropek, następnie musiało odnaleźć kolegę lub koleżankę z takim samym serduszkiem.

« z 2 »


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PIZZY

W piątek 8 lutego obchodziliśmy dzień Pizzy . Tego dnia wspólnie układaliśmy wielką pizzę na chuście animacyjnej, utrwalając kolory a następnie samodzielnie przyrządziliśmy pizzę na papierze. Na podwieczorek jedliśmy już prawdziwą pizzę, przyszykowaną przez Pana Bartka i Panie Edytki 🙂

« z 3 »


CZERWONY KAPTUREK I FIGURY GEOMETRYCZNE

W styczniu omawiamy kolejny europejski kraj - Niemcy. Zaczęliśmy od niemieckich bajek Braci Grimm "Czerwony Kapturek". Omówiliśmy wspólnie bajkę, ustaliliśmy że nie wolno rozmawiać z nieznajomymi a także oddalać się od rodziców. Niedawno obchodziliśmy Dzień Babci, więc wspólnie zbudowaliśmy dla babci dom z trójkąta i kwadratu. W ten sposób omówiliśmy cechy charakterystyczne tych figur i potrafimy je rozpoznać wśród innych.

« z 2 »


"NIEBO"

Świerszczyki wyruszyły w podróż do Austrii, gdzie poznały utwory V. A. Mozarta oraz J. Straussa. Następnie wykonały pracę plastyczną "niebo" metodą D. Dziamskiej- edukacja przez ruch.


KALENDARZ POGODY

Dzieci obserwowały pogodę za oknem. Następnie stworzyły pracę plastyczną "wiatrem malowane"


ZABAWY NA ŚNIEGU

KONCERT

Piękny koncert zagrał dla nas tata Mili. Dowiedzieliśmy się gdzie powstały pierwsze skrzypce, wysłuchaliśmy także "Ody do Radości" oraz kilku utworów Bacha i Mozarta. Dziękujemy


URODZINY MELI


SPOTKANIE Z POLICJANTKĄ I POLICYJNYM BORSUKIEM

Niedawno gościliśmy nietypowego gościa . Razem z panią policjantką przyszedł do nas policjant borsuk, który opowiedział dzieciom o pracy policjanta, przypomniał numery alarmowe oraz wspólnie omówiliśmy jak należy poruszać się w ruchu drogowym jako pieszy

« z 2 »


MAMO, TATO TAŃCZMY RAZEM

Niedawno odbyło się kolejne spotkanie z rodzicami z cyklu "Mamo, tato..", tym razem tańczyliśmy wspólnie z Sówkami


CZYTAJĄCE ŚRODY

Kolejnym rodzicem, który odwiedził nas na środowe czytanie był tata Zuzi. Dziękujemy


ROZDANIE NAGRÓD "EUROPEJSKA OZDOBA BOŻONARODZENIOWA"

Nasze dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym. Wszystkim Świerszczykom serdecznie gratulujemy

 


CZYTAJĄCE ŚRODY

Niedawno odwiedziła nas mama Jacka 🙂 .

 


KODOWANIE - GRA PLANSZOWA

Świerszczyki regularnie kodują na macie. Tym razem stworzyliśmy własną grę planszową. Podzieliliśmy się na dwie drużyny: dziewczynki vs. chłopcy. Każda drużyna po kolei rzucała kostką, przesuwając się tyle pól do przodu ile oczek wypadło na kostce. Kiedy pionek stanął na żółtym kwadracie - należało podskoczyć 3 razy, na czerwonym polu klaskaliśmy a na niebieskim podskakiwaliśmy. Graliśmy dwa razy, więc ku radości obu drużyn był remis 🙂

« z 4 »


UBIERAMY CHOINKĘ

Święta Bożego Narodzenia za pasem, więc już dziś postanowiliśmy ubrać choinkę.

« z 3 »


POZNAJEMY FINLANDIĘ

Wszystkie dzieci wiedzą, że 6 grudnia imieniny obchodzą Mikołaje, w tym Ten najważniejszy - Święty Mikołaj. Z tej okazji dowiedzieliśmy się gdzie zamieszkuje Mikołaj, jak wygląda flaga Finlandii oraz samodzielnie wykonaliśmy takie flagi, które mamy nadzieję spodobają się Świętemu Mikołajowi 🙂


CZYTAJĄCE ŚRODY

Kolejnym czytającym rodzicem jest Pani Ewelina, mama Meli. Bardzo dziękujemy ! 🙂


SPACER NA SKRZYŻOWANIE

Dalej  pozostajemy w temacie bezpieczeństwa. Dziś poszliśmy na spacer na skrzyżowanie. Przypomnieliśmy sobie znaki drogowe, które dotyczą pieszych oraz to w jaki sposób należy przechodzić przez ulicę.

« z 2 »


CZYTAJĄCE ŚRODY

W minioną środę odwiedziła nas mama Józka, która przeczytała dzieciom "Remanent" Wandy Chotomskiej. Dziękujemy ! 🙂


BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE

Świerszczyki poznały podstawowe zasady ruchu drogowego oraz nauczyły się w jaki sposób należy przechodzić przez jezdnię

« z 2 »


CZYTAJĄCE ŚRODY

Tym razem mieliśmy przyjemność gościć na czytaniu Mamę Mateusza. 🙂

 


DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

26 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Każdy Świerszczyk przyniósł ze sobą swojego ulubionego pluszaka, który towarzyszył mu przez cały dzień. Pluszowe Misie uczyły dzieci orientacji w przestrzeni a także pomagały im przy różnego rodzaju grach i zabawach ruchowych.

« z 3 »

INSTRUMENTALIZACJE MUZYCZNE METODĄ BATTI STRAUSS

Jak każdy Świerszczyk, my także bardzo lubimy muzykę. Dużo tańczymy, śpiewamy a od niedawna gramy także na instrumentach. Dziś poznaliśmy utwór "Melodia dla Zuzi" duetu Marek i Wacek. Jest to przepiękny utwór, w którym instrumenty "rozmawiają ze sobą". Podzieliliśmy się na dwie grupy, pierwsza grupa grała na marakasach a druga na klawesach. Powstał przepiękny muzyczny dialog, przepleciony uroczym dźwiękiem trójkąta.

 

Utwór "Dla Zuzi" w oryginale


KLUCZ DO UCZENIA SIĘ 

W naszej placówce pracujemy z dziećmi wieloma metodami. Jedna z kluczowych metod jest Klucz Do Uczenia się według Galiny Doyla. Przy okazji Dnia Pluszowego Misia, Świerszczyki poznały bajkę "O Złotowłosej i 3 misiach". Najpierw wysłuchały treści opowiadania, następnie dzieci odpowiedziały na pytania do tekstu a na koniec wspólnie ułożyliśmy kolejność wydarzeń za pomocą ilustracji. Każdej ilustracji nadaliśmy tytuł, co wcale nie było takie proste. Kolejne zadanie polegało na porównywaniu różnych przedmiotów. Ćwiczyliśmy pojęcia "mały, średni, duży", układaliśmy przedmioty od najmniejszego do największego i odwrotnie. Na koniec zmierzyliśmy sami siebie a także Panią Mariankę

« z 2 »


BAŚNIE ANDERSENA

Poznaliśmy kolejną baśń Andersena, "Małą syrenkę". Wspólnie omówiliśmy co takiego możemy znaleźć w morskiej toni. Następnie podzieliliśmy się na grupy i w małych zespołach pokolorowaliśmy za pomocą farb nasze wyobrażenie o podmorskich głębinach.

« z 3 »

 

 


BAŚNIE ANDERSENA

W listopadzie zgodnie z planem rocznym omawiamy Danię. Zaczęliśmy od przyjemnych rzeczy a mianowicie od poznania bajek Hansa Christiana Andersena. Ta wspaniała klasyka jest nam dobrze znana. Świerszczyki wysłuchały bajki "O księżniczce na ziarnku grochu". Wspólnie omówiliśmy całą historię, dzieci odpowiadały na pytania do usłyszanego tekstu a także układały historyjkę obrazkową, z zachowaniem ciągłości przyczynowo skutkowej (wstęp, rozwinięcie, zakończenie). Najwięcej frajdy sprawiło przygotowywanie posłania dla księżniczki. Zadanie polegało na przyniesieniu ziarenka grochu na poduszce między pachołkami, tak aby ziarenko nie spadło. Następnie wspólnie budowaliśmy posłanie z wielu poduszek, które próbowaliśmy przeliczyć w aspekcie porządkowym i kardynalnym.

« z 3 »

 


PLANETARIUM

Świerszczyki wzięły udział w zajęciach w mobilnym planetarium. Dowiedziały się ile mamy planet w układzie słonecznych, dlaczego nazywamy się dziećmi gwiazd oraz czemu słońce jest tak ważne dla naszej planety.