English in our kindergarten

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci uczą się języka angielskiego.

Zajęcia prowadzi Pani Anna Kowalewska

W zakładce Metodyka zamieszczone zostały cele i inne ważne informacje dotyczące realizacji zajęć.

Poniżej znajdziecie Państwo aktualnie realizowane tematy oraz tytuły piosenek, których mogą się Państwo uczyć razem z dziećmi.

ODDZIAŁgodziny i dni tygodnia
I Motylki10:00- 10:30  wtorek
II Tęczowe Misieangielski realizowany w ramach godzin pracy nauczyciela
III Biedronki9:30 – 10:00 wtorek/czwartek
IV Żabki12:30 -13:00 poniedziałek/czwartek
V Króliki13:00 – 13:30 poniedziałek/czwartek
VI Rekiny13.30 – 14.00 poniedziałek/czwartek

2 nd Week 11.10 – 15.10

Words and songs:

Vocabulary: autumn, acorns, squirrel, hedgehog, chestnuts, fox, nuts, leaves, mushrooms.

Jesienne liście

1st Week 4.10 – 8.10

Words and songs:

Vocabulary: Do you like…?, yes I do, no I don’t, banana, ice cream, soup, pizza, popcorn, juice, egg, orange, water, milk, bread, chicken, spaghetti, apples, bananas, bread, cakes, cheese, chicken, eggs, juice, milk, oranges, pears, carrots, tomatoes.

5th week 27.09 -1.10

Words and songs:

Vocabulary: pen, pencil, school bag, crayons, notebook, book, scissors, caterpillar, oranges, apple, plums, strawberries, pears.

4th week 20.09 -24.09

Words and songs:

Vocabulary: numbers from 1 to 10,“How many…?”, Give me two toys, Show me five fingers, clap your hands, stomp your feet.

3rd week 13.09 – 17.09

Words and songs:

Vocabulary: blue, green, red, yellow, pink, purple: blue, white, black, brown, orange, What color do you like? I like… What is yellow? This is yellow. This car is yellow, stand up, sit down, jump, swim, walk, run.

1st and 2nd week 1.09-10.09

Words and songs:

Vocabulary: Hello!, Goodbye, I’m ( Anna). And you? ,blue, green, red,yellow, pink purple, kite, teddy bear, ball, train, plane, doll, computer game, car.